XtomX

SZŠ-ZDRAVOTNICKÝ ASISTENT

Dostal jsem se na střední zdravotnickou školu na obor zdravotnický asistent a ptám se jestli rovnou s této školy můžu jít dělat zdravotního „bratra“ ? děkuji za vaše odpovědi a názory.

Nejlepší odpověď
annas

Tento obor vzdělání nahradil původní obor vzdělání Všeobecná sestra (změna v celé ČR). Stejně jako původní obor Všeobecná sestra, tak i obor Zdravotnický asistent připravuje své absolventy pro výkon povolání v oblasti léčebně-preventivní a ošetřovatelské pé­če.

Po ukončení školy můžete některé práce můžete vykonávat pod dozorem kvalifikované sestry.

Projděte si odkaz a kapitolu 3. 2. Odborné kompetence.

http://zpd.nu­ov.cz/RVP/ML/R­VP%205341M01%20Zdra­votnicky%20asis­tent.pdf

Další odpovědi
Drap

Ano, ovšem jen na ta místa, kde neni třeba dalšího vzdělání.

anonym

Z MEDICAL TRIBUNE.CZ by Tě asi mohl nejvíce zajímat tento výtažek:

Doménou asistenta je pouze a výlučně péče o základní potřeby klienta-pacienta. Mezi tyto úkony se řadí hygienická péče, péče o výživu a vyprazdňování, úprava lůžka, měření vitálních funkcí a někde po speciálním zacvičení i měření hladiny glukózy v krvi glukometrem. Zdravotnický asistent pomáhá registrované sestře s úkony, které vyžadují asistenci, jako například převazy, ovšem v takovém případě skutečně jen asistuje, to znamená, že něco podrží nebo podá. Registrovaná sestra řídí práci zdravotnických asistentů a dohlíží na to, jak plní jednoduché úkoly, které jim byly zadány. Mám dojem, že pro tuto práci není nutné studovat čtyři roky na střední odborné škole,“ popisuje Mgr. Helena Vaňková, která několik let pracovala jako registrovaná sestra v americkém Pittsburghu.

A sama za sebe dodávám opět to, že porevoluční úpravy včetně zdravotnictví a školství nám daleko více škodí než prospívají.