eviktet

Synonymum ke slovu EMPATIE?

Mám na mysli tak vysoký stupeň empatie, např. někomu je špatně, druhému se z empatie udělá stejně špatně. (Nemyslím telepatii ani senzibilitu)
Děkuji, to slovo mi úplně vypadlo a nevím, kde ho najít… 🙂
Doplnuji: hledám cizí slovo, zapomněla jsem to dodat…

Nejlepší odpověď
annas

vcítění, schopnost vcítit se do pocitů, jednání druhé osoby,
Doplňuji:
K dodatku:
Empatie je cizí slovo. Zřejmě jste se nepřesně vyjádřila. Obecně se uvádí stupnice od nulového stupně empatie po vysoký stupeň empatie.

Vysoký stupeň empatie může sklonům ke zlu zabránit, nízký může dát sklonům ke zlu průchod. To vysvětluje, jak se „obyčejní“ lidé stanou schopní krutosti. Přestanou totiž druhé lidi vnímat jako lidi a začnou je vnímat jako „předměty“".

Tomuto jevu se říká „eroze empatie“.
http://blog.ba­raka.cz/2013/02/­dva-auvajs-vypisky-s-komentarem/

Špatná empatie může vést k manipulátorství. Také se dá říct, že s empatií souvisí tolerance, opak intolerance, s ambiciozností, soucitem, třeba i introspekcí.

Další odpovědi
gecco

Nevím, co máš na mysli, ale české synonymum pro slovo empatie je vcítění…
😉
Doplňuji:
K Doplnění:

Aha – hledáš synonymum ke slovu empatie, ale aby to bylo „cizí slovo“…

OK – „vcítenie“ – máš to po slovensky…
:-OO

anonym

Mající pochopení, vnímavý, soucítící ,
schopný se vcítit do pocitů druhého.

marci1

Intuice. 🙂