oma

Syn se rozvedl a dvanáctiletý vnuk chce bydlet se mnou.Může se v tomto věku sám rozhodnout u koho bude bydlet?

Nejlepší odpověď
Kohut57

Pokud syn dostal vnuka do péče a jeho přání bude syn sdílet je to možné . Nicméně napadnutelné od jeho matky(vnuka). Pokud bude shoda , tak bez problémů. Kde není žalobce není soudce.

Další odpovědi
Damiana

Záleží na tom, kdo má přiděleného vašeho vnuka do péče. Pokud je to váš syn, mělo by to být jednoduché. Bude prostě bydlet u babičky a nic se neděje. Lze to ošetřit i právní cestou přes odbor sociální péče.
Jiná a podstatně složitější varianta je, jestli ho „dostala“ bývalá snacha a ta s vaším přáním nesouhlasí. Opět bude zasahovat sociálka, ale budou to jen tahanice a pro vnuka – po rozvodu rodičů – navíc nic moc příznivější prostředí.
Více o úředním svěření dítěte do péče jiné fyzické osoby(vaší) v odkazu.
http://www.prav­nik.cz/a/24/sve­reni-do-vychovy-jine-fyzicke-osoby.html

Hlada

Samozřejmě, že může. Důležité je, aby jeho rozhodnutí respektovali všichni dospělí okolo a netahali do toho úřady, soudy nebo své zraněné ego. Vzájemná dohoda je to nejlepší řešení.

pusinka50

Poradila bych obrátit se na nejbližší sociální odbor a položit tuto otázku sociální pracovnici, ona ví, jak to chodí. Každopádně myslím by se to řešilo soudní cestou, tam by vnuk prohlásil, že chce bydlet u vás a vy byste asi musela absolvovat psychologické a zdravotní vyšetření, uvést sociální a finanční poměry ve Vaší rodině, jestli jste schopná se o vnuka postarat.