Symbolizuji neco barvy . ? Cerna smutek … a ostatni ? Jakou barvu nejradeji mate vy ? -iv-

Nejlepší odpověď
annas

Doplním odkaz

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-ma-symboliku-cerna-a-bila-barva-a-to-nejen-u-nas

Další odkaz
http://www.on­lio.com/clanky/psycho­logie-barev-2.html

Další odpovědi
dědapetr

Základním zákonem v oblasti vnímání barev je vzrušivost jasných barev a naopak uklidňující dojem, kterým působí pastelové tóny barev.

červená
Červenou barvu si člověk spojuje s vitalitou, chutí k životu, aktivitou, vítězstvím, soutěživostí, vzrušením, touhou, intenzitou, nebezpečím, varováním, upozorněním, důležitými informacemi, výboji, plamenem lidského ducha, láskou, erotikou, dynamikou, tlakem, pulsem, teplem, krví, zdravotnictvím, ohněm, teplem, násilím, agresivitou, zlostí, hněvem, peklem, utrpením, smrtí, odvahou, silou, loajalitou, komunismem, levicí apod. Při pohledu na červenou barvu roste krevní tlak, puls i intenzita dýchání. Právě pro velkémnožství různorodých významů je červená kontroverzní barvou, která ne na všechny lidi působí pozitivně.

Obecně lze říci, že červenou barvu je vhodné použít pro zdůraznění některých informací. Naopak naprosto nevhodné je červené pozadí.

modrá
Modrá barva symbolizuje především vodu, moře, vodní toky a vodní plochy, hloubky, led, chlad, klid, čistotu, jednotu, spokojenost, uspokojení, příkaz, mír, oblohu, ekonomickou krizi, formality, šlechtu, pokornou víru, depresi, melancholii, samotu, omezování apod.

Modrá barva působí uklidňujícím dojmem. Při pohledu na modrou barvu dochází k poklesu krevního tlaku, intenzity dýchání a tepu. V moderní psychologii se modrá barva používá k uklidňování pacientů.

zelená
Zelená barva souvisí s přírodou, vegetací, lesy, nížiny, penězmi, zábavou, vytrvalostí, pružností, mládí, jaro, sociálními reformami, neměnností, odolností, trvanlivostí, závistí, soucitem, bezpečím, vztahem k Irsku apod. Negativní působení zelené je spojené se závistí, hrabivostí, ignorancí, hady, plazi, ještěrkami, vodníky, mimozemšťany, zlými duchy a jedy.

Pohled na zelenou barvu působí vysoce uklidňujícím dojmem. Zelená barva je vhodná pro kombinaci s jinými barvami, neboť představuje střed mezi teplými a studenými barvami.

žlutá
Žlutá barva symbolizuje především slunce a sluneční záření, ale také sucho, nedostatek vegetace, optimismus, srdečnost, dobrou náladu, energii, aktivitu a výstrahu, ale také nepoctivost. Na druhou stranu mnozí vysoce odborně zaměření lidé žlutou barvu považují za nevhodnou, neboť v nich evokuje neprofesionalitu a nemístnou pohodu.

U žluté barvy je důležité si uvědomit fakt, že její efekt (poutavost) velice silně zavisí na okolních barvách a barvě pozadí.

oranžová
Oranžová barva je spojována například s Nizozemím, ale také s dynamikou, ziskem, hojností, teplem, ohněm, varováním, upozorněním, podzimem, zábavou a dobrodružstvím.

růžová
Růžová barva působí elegantně, romanticky, jemně, sladce, rafinovaně a něžně. Můžeme říci, že růžová je kombinací intenzity červené barvy a čistotou barvy bílé.

hnědá
S hnědou barvou si spojujeme s horami, jistotou, klidem, neměnností, stabilitou, půdou, pevninou, Zemí apod.

černá
Černá barva může symbolizovat smutek, smrt, tmu, neštěstí, zvýraznění, tajemství, negaci, kapitulaci, bezmoc apod.

Černá barva stejně jako bílá a šedá působí neutrálně a v případě barevné stupnice často černá, šedá nebo bílá reprezentují plochy (linie, body) s chybějícími daty. Na druhou stranu černá barva (zvláště velké plochy) mají vysokou poutavost, působí elegantně a profesionálně.

šedá
Šedá je neutrální barva často spojovaná s tajemnem (duchové, strašidla, přízraky apod.). Také může symbolizovat všednost, nedostatek kreativity, nemoc nebo chudobu. Šedá barva také slouží k rušení některých příkazů.

bílá
Bílá barva často znamená čistotu, nevinnost, znovuzrození, dobro, světlo, vznik, nemoc nebo nezjištěná data.

Některé barvy jsou přímo vázané nakonkrétní symboly (bodové znaky), přičemž vazba symbol – barva má konkrétní, ustálený význam. Příkladem mohou být žluté dolary, zelené bankovky, které mají význam bohatství a hojnosti nebo černé kříže, které symbolizují kostely nebo hřbitovy. Význam spojení barvy a symbolu může ukázat příklad kříže – červený kříž bývá spojený se zdravotnictvím, zelený s lékárnami, modrý s veterinárními lékaři a žlutý s hygienickou službou.

Zdroj: http://gis.zcu­.cz/studium/pok/Ma­terialy/Book/ar03s02­.html

Berušinka

Tak moje nej barvička je fialová (pak ještě bílá a zelená).

Tady je něco o barvičkách: http://www.online-kvetiny.cz/bar­vomluva-symbolika-barev/
Ale platí to jen o květinách …

GM

Mám ráda modrou, tyrkysovou, bílou. Odjakživa nesnáším červenou a oranžovou barvu.

Drap

Každá barvas něco symbolizuje ať už jedinci nebo širšímu okolí. Zajímavé je to, že určitá barva může symbolizovat v jedné kultůře zcela něco odlišného než v jiné. černá barva u nás symbolizuje spíše smutek, v některých zemích je však smuteční barva bílá. Osobně já mám rád khaki a červenou

Terryle

Já jich mám ráda víc, ale vede modrá. Pak černá, případně zelená, šedá, hnědá, fialová, khaki. Pokud se teda bavíme i o oblečení. Např. na bytovejch doplňcích mám ráda i žlutou nebo oranžovou, ale na oblečení ne-e, neslušej mi.
Co se smutku týče, tak na mě hrozně depresivně působí bílá (naprosto chápu Asiaty, u nichž je to právě barva smutku). Asi následek dětskejch let po nemocnicích či co, ale bílou fakt ráda nemám.

Deli

U nás doma kraluje oranžová, já ji ráda kombinuji s bílou (máme oranžovo-bílou koupelnu), na oblečení s modrou.

Říká se, že modrá je barva naděje…

hanulka11

mám ráda tyrkys, bílou, fialovou , černou
dají se dobře kombinovat

iceT

Mám v oblibě červenou,už od malička.

arygnoc

na ženském oblečení mám nejraději průsvitnou.

jinak se mi líbí oranžová, světle modrá, červené vlasy (hena).

osobně nosím černou, ale někdy i červenou.

tom004

Bílou nemusím,to je,pro mne,barva smutku.Naopak,se mi líbí černá,zelená,čer­vená,modrá,hně­dá,všechny světlé,a jejich kombinace.

Fun1k

Mám nejraději teplé syté barvy, třeba hodně sytá oranžová, kterou jsem si nechal vymalovat pokoj, nádhera.