iceT

Symbolika náhrdelníku…

Náhrdelník není jen ozdoba na šíji ženy.Nedávno jsem koukala na film,nevím jak se jmenoval ani kdo tam hrál,vím jen že to byla komedie.Jedná to o to,že hlavní hrdinka proflámovala noc na nějakém karnevalu a vrátila se na hotel ověšená několika jednuchými náhrdelníky,byly to jen barevné korále navlečené na šňůře,kterými muži obdarovávali ženy.Hrdinka s korálky byla za velkou hvězdu a muži si jí velmi všímali a korále obdivovali.Teď koukám na jeden díl Myšlenek zločince,a taky se tam na nějakém karnevalu vyskytla žena s hodně náhrdelníky.
Jaký význam tyto korále mají?

Nejlepší odpověď
annas

Náhrdelník je šperk, býval tvořen korálky. Něco o historii různých druhů šperků včetně náhrdelníků a dalších ozdob.

Za nejstarší šperky jsou považovány korálky a jiné různé ozdoby vyrobené z korálků, které se objevovaly již před více než padesáti tisíci lety . Již tehdy sloužily šperky zejména jako symboly moci a bohatství, také jako forma komunikace, taktéž se jim přisuzovala magická a ochranná moc. Korálky si pro šperky vyráběli lidé už v době kamenné a to z různých semínek, lastur, kostí, kamínků a drápů. V Anglii byly dokonce nalezeny drobné zkamenělé kousky mořské houby s přirozenými průduchy, které byly seřazeny dle velikosti do tvaru náhrdelníku. Až když lidé vynalezli nástroje, začali se vyrábět korálky i z materiálů, které nebyly přirozeným způsobem proděravělé.

Červená = symbol života, souvislost s láskou, utrpení Krista, mučednická smrt
Bílá = symbol nevinnosti, čistoty, pannenství, nosily ji mladé dívky a světice
Zelená = barva naděje, nesmrtelnosti, vítězství = triumfu života nad smrtí, jara nad zimou
Modrá = barva nebes, věčnosti, Panna Marie (= královna nebes) chodila v modrém. Stálost, věrnost – ledňáček je modrý, trpělivost
Žlutá = ze šafránu, velice drahá – používaly ji jen vyšší vrstvy, ale postupně se stala barvou lidí na okraji společnosti (prodejné ženy, Židé), symbol podvodu, zrady
Černá = symbol smrti, hladu, smutku, neštěstí, pekla ⇒ stávala se moderní jako reakce na přemrštěnou barevnost

http://www.bijoux-trend.cz/sper­ky.html
Doplňuji:
Korálky u žen měly nejen zdobnou funkci, ale muži jimi často „platili“ ženám za přízeň. Byla to ijistá forma komunikace. Tím se také projevovalo postavení ženy ve společnosti, rovněž šlo i o symbol moci a bohatství. Třeba i v širším slova smyslu ..

Z dalších zdrojů

Další odpovědi
anonym

Levná cetka – příslušnost k nižší vrstvě … Korále při návratu do hotelu nesundala ale naopak ukázala zájem mužů jako účastníků nebo hostů karnevalu. Možná mnozí litovali, že hlavní hrdinka z flámu nenosí právě jejich korále. Pozdě se jí dvořili, ona vyšla dobře, oni odešli s prázdnou. Neznám význam z akce karnevalu, může to být podobné jako v kavárně kde si hosté/klienti vyberou brčko s barvou která popisuje důvod návštěvy..

pokazdejinak

pravděpodobně to byl karneval Mardi Gras v New Orleans a ty korále dostala odměnou za to, že hodně často ukazovala prsa :)
ale myslím, že v současné době stačí ukázat i jen podprsenku… nevím, nikdy jsem tam nebyla ;)

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/blo­gy/pohledem-julie-urbisove/46450-karneval-aneb-mardi-gras-v-new-orleans/