postcd

Symbioza a nebo parazit? Houba rezavec

Rezavec šikmý (Inonotus obliquus), říká se tomu také Čaga, Chaga, houba nesmrtelnosti. Čtu, že jde o „symbiotic parasitic fungus“ – symbiotická parazitující houba

znamená to že žije s živým stromem v symbioze, něco mu dává, nějak mu pomáhá a nebo má na strom jen negativní vliv? Ta houba na stromě samozřejmě nevypadá dobře, ale to ještě neznamená že nemá pozitivní vliv na strom? zde citace: „Paul Stamets in mycelium running, stated that Chaga extracts can be used topically against tree diseases, validating the symbiotic model of Chaga.“ Existuje nějaký důkaz že houba stromu nějakým způsobem pomáhá a že vyextrahované látky ze stromu mohou být zpětně do stromu dodány v případě potřeby?

Nejlepší odpověď
beer

Stručně tento vztah znamená, že něco stromu houba dává, jiné si zase bere – což dělá většina podobných hub.
Stromu způsobuje tzv. bílou hnilobu, vyjímám:
„..HNILOBA: bílá, šíří se ve vnitřní části kmene od místa vzniku infekce
VÝZNAM A OCHRANA: infekce vniká přes pahýly po odlomených větvích, mrazové trhliny, mechanická poranění, druh méně často se vyskytující..“
http://atlaspos­kozeni.mendelu­.cz/atlas/409-rezavec_sikmy.html

Další odpovědi
RyuzakiKate

Zástupci z té třídy, do které patří tvoje zmiňovaná houba, jsou dřevními saprotrofy, což znamená, že parazitují na odumřelých zbytcích organismů nebo to můžou být parazité a rovněž dřevokazné houby. Přímo k I. obliquus jsem vyčetla, že ve farmaceutiku bafunginu je 20–30% extrakt a působí preventivně proti vzniku nádorů, je účinný proti žaludečním vředům, hnisavým ranám, otokům atd.
Mrkla jsem na celej ten odstavec, ze kterýho jsi to citoval, a uvádí se, že ty teorie jsou dvě – jedna teda že to stromu škodí a ta druhá, že si navzájem pomáhají. Takže podle mě se zase jenom pár šťouralů nemůže dohodnout…

Zdroj: Kalina, Váňa – Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii

mimamocz

Příspěvek smazán administrátorem.