Deli

Svobodné matky – jaký máte názor na ně? Myslíte, že to mají snazší nebo těžší, než vdané? Proč?

Doplňuji:
Osobně si také myslím, že samoživitelky nemají všude otevřené dveře a nic jim nepadá do klína.
Z mojí zkušenosti: Dcerka začala chodit do školky, ale vzali mi ji jen na dopoledne. Nastoupila jsem tedy do práce na 5 hodin, abych to zvládala časově. Bydlely jsme samy, žádné babičky v dosahu. Výplata podle toho vypadala, navíc jsme každou chvíli marodily, nejvíc se zánětem stř. ucha. Když už byla dobrá malá, dostala jsem rýmu a zánět dutin já… No a stát mi jako samoživitelce přispěl na dítě částkou 247,– Kč. Měsíčně, samozřejmě. (Není to tak dlouho, jedná se zhruba o rok 2005–06.) Na víc jsem nárok neměla. Možná taky neumím tak křičet jako někteří ☹
Když jsem pak poznala svého nynějšího manžela, částku mi zrovna zvýšili o 2,– Kč! Ale obeslali mě kvůli této úpravě doporučeným dopisem…
Když jsem se po 3 měsících k němu stěhovala, byly zrovna Vánoce. V lednu jsem chtěla zajít na úřad a oznámit nové okolnosti. Předběhli mne – upravili zákony pro výpočty přídavků na děti a dopisem mi oznámili, že na přídavek na dítě již nemám nárok!
(Těsně jsem překročila jejich minimální hranice…)
To byl panečku Kocourkov.
Mělo to jedinou výhodu: OČR jsem mohla na dceru čerpat 16 kalendářních dnů. Jako vdaná mohu jen 9. Že by děti z kompletních rodin méně marodily? Nebo se rychleji uzdravují? Toho jsem si fakt nevšimla…

Andělé – držím palce, vím, jak je to těžké, a to jsem tenkrát měla jen jedno dítě!

Nejlepší odpověď
Andělé

Nerada se svěřuju se svým osobním životem,ale to,co napsala žolík je NESMYSL!
Jsem samoživitelka dvou dětí 2 roky.Žádné otevřené dveře nikde nemám,naopak je přede mnou,když žádám o pracov.místo zavírají.Být samoživitelkou jsem se nerozhodla proto,že bych si to přála.Rozvedla jsem se,protože bývalý manžel tak příšerně žárlil,až to přerostlo v neúnosnou agresi(fyzicky i psychicky).I přes­to jsem ho nedokázala přestat milovat a to bylo pro mě utrpení.Celé roky mi trvalo,než jsem se od něj dokázala odpoutat a tím sobě i dětem pomoci.Jediné mé skutečné přání vždy bylo,žít se svým milovaným člověkem a dětmi a prožívat rodinný život.Poznala jsem,že je to vlastně to nejcenější,co můžu od života spolu se zdravím dostat.Vážím si rodiny,má pro mě velmi hluboký smysl.Ale at jsem se snažila sebevíc,chorobný žárlivec celou rodinu ničil.Spíš mě a dceru,je jí 12 let,synovi 5 let,ten naštěstí tu hrůzu moc nezažil.
Po mateřské do ted nemůžu sehnat práci.Nikdy jsem nebyla nezaměstnaná a v této situaci samoživitelky jsem se ocitla poprvé.A můžu vám říct,že i přesto,že vždy může být hůř,jsem zažila,jak opravdu těžké je,se sama starat o dvě děti.Vše je jen na mě.Musím být zdravá a v psychické pohodě,jinak bych to nezvládla.Poprvé jsem také zapadla mezi ty sociálně nejsalbší.Nikoho nezajímá,proč jsem se v té situaci ocitla,práci mi nedají,protože ze životopisu pochopí,že mám hl.malé dítě,s diskriminací se setkávám poměrně často.Dávky jsou minimální,nikdo nikdy mi na nic nepřidal,na žádnou pračku apod,řekli mi hned na začátku,že na tyto věci nemám nárok.Děti mi často marodí a kolik mi stojí skoro měsíčně lékárna ani nemluvím.Na to dávky nejsou,nestačí pokrýt oblečení,lékárnu apod.Letos jsem si dálkově dodělala školu,tak se jen modlím,abych už konečně sehnala práci.Vím,že je to s prací těžké a hl.já s malým dítětem,ale nevzdám se,už jsem to dokázala vydržet do ted,vydržím to i nadále.Ze začátku jsem se za sebe styděla,ale dozrála jsem k tomu,že se vlastně nemám za co stydět.Stydět bych se měla,kdybych se o své děti nestarala,nebo je týrala,chodila jen po hospodách apod.Tak jsem svou hlavu opět zvedla a jdu dál.
Uvědomuju si,že vždy ale může být ještě hůř.Jsem pokorná a vděčná,že jsme zdraví.Ještě tu práci a zase bude líp…
V lásku jsem přestala věřit,jsem zahořklá,když se mi občas někdo dvoří,bojím se a stáhnu se.Ale už mi je líp a věřím,že dozraju a v lásku opět uvěřím..až přijde ten pravý…:-)
Doplňuji:
Milý dědopetře-moc Vám děkuju 🙂:-)
A milá -iv- Vám taky:-)-)Moc mě to od Vás i dědapera potěšilo:-) Jsem z libereckého kraje.Mám čerstvě po škole,tak se modlím,abych práci našla.Od té doby,co mám maturitu mi aspon na emaily odpovídají.Ted proběhlo výběrové řízení v Liberci na magistrátě,tak uvidím a zítra jedu do Nového Města také žádat o práci…no budu doufat.Kdyby někdo o volném prac.místě věděl,budu ten nejštastnější člověk pod sluncem…:-). Moc moc děkuju:-)

Další odpovědi
dědapetr

Těžší to mají matky samoživitelky, jsou na vše samy a v manželství jsou nato dva na vše.
Doplňuji:
Speciální dávky pro „samoživitelky“ v našem sociálním systému neexistují. Žena starající se sama o nezaopatřené dítě má nárok na stejné dávky jako jiné matky. To samé platí i o „samoživiteli“ (otci), do jehož péče byly po rozvodu svěřeny nezaopatřené děti.

http://www.na­seporodnice.cz/sa­mozivitelka.php

anonym

Kez by dedovipetrovi odpojili alespon na 2 dny proud.! 🙂 On odpovi vzdy rychleji nez ja .. a pritom uplne stejne. 🙂
Mila Andele , zkuste sem napsat odkud jste , treba nekdo bude moci pomoc s praci. Dnes je to i tak hodne tezke , ale presto … zalezi na vas… jen napad. 🙂 -iv-

tom004

Rozhodně,to mají těžší.Ale,jsou dva druhy svobodných matek.Ty první,otěhotněly nechtěně,z hou­posti,neznalos­ti,natruc,nebo,na­jednou skončila velká „láska,a těch důvodů je jistě mnoho.Prostě,nechtě­ně,zůstaly samy.Pak jsou ty druhé,slušně řečeno,"přehnaně emancipované“,které si pořídí dítě,a každěho přesvědčují,že výchova bez muže je lepší.Těm prvním,bych pomohl,ty se většinou snaží o to,aby byla rodina úplná.Ty druhé,bych „trestal“,protože vědomě,setrvá­vají,na své „pravdě“.
Můj názor.

Berušinka

Souhlasím s dědoupetrem =)
Zvlášť, když jsou ty dětičky ještě malé a žena je na mateřské – z té se opravdu vyjít nedá =(.
Když jsou dva, tak chlap chodí do práce a může v rámci možností nějak zabezpečit tu rodinu. A hlavně – více lidí v bytě je ekonomičtější i ekologičtější, jak jsem viděla v jednom dokumentu.
Doplňuji:
arygnoc:

Tak to nevím, jestli ty s malými dětmi chtějí být samy – teda ne všechny, jak píšete – to je jasné. Já spíš vidím, že zufale někoho chtějí. Ale zase matky samoživitelky – které už mají odrostlejší děti a nejsou už nemladší – tak ty právě nikoho nechtějí. Ale „globálně“ si myslím, že spíš někoho chtějí. Toť můj názor.
A omlouvám se za skutečnosti, které jsou všem jasné =D dva jsou víc než jeden všude, ano … já jen píšu to, co mi zrovna vleze na „jazyk“ =D takže jsou mé příspěvky občas zmatené atak…

anonym

Samozřejmě obecně to mají svobodné matky těžší, také je zákon zvýhodňuje.
Ale jsou mnohé, reálně bydlící s druhem, které oficielně a účelově deklarují statut svobodné matky, protože si spočítaly, že je pro ně výhodnější konzumovat všechny možné sociální dávky a zneužívat společensky tohoto zohledňovaného postavení.
Jako ubohé matce samoživitelce jí jdou všude úřady na ruku (leckdy mívá slušné výživné a různé příjmy, které nepřiznává).
Doplňuji:
Nedá mi, abych nedoplnil, nerad bych, aby to vypadalo, že postrádám empatii. V podstatě jsem chtěl vyjádřit názor, jemuž je nejblíže tom.
Ale přesto pár čísel ze života – setrvale přibývá žen, které už mají kariéru a chtějí být plánovitě svobodnými matkami, cca 68% návrhů na rozvod podávají ženy. Ve Francii je podíl matek a otců při svěření do péče 53:47, u nás 94:6, tamtéž je-li rozvod z důvodu nevěry manželky, nemá nárok na byt a podíl na SJM se jí snižuje na 1/3.
Z praxe soudního znalce Doc. Bakaláře jsou četné příklady nevyváženého přístupu soudů.
Příklad – matka dává výživné milenci na úkor dětí, protože se dětem blíží zletilost, otec zasílá výživné přímo na účty dětí. Matka následně prosadí duplicitních srážek za bezmála rok, které si beztrestně opět ponechá.
Ano, rozvedené matky to mají těžké, zvlášť dnes, kdy se dávky všude oklešťují.
Na druhé straně, až na výjimky, všichni rozvedení muži končí bez majetku na ulici a klopotně začínají nanovo. Matkám zůstávají státní byty s tržní hodnotou 1–3 mil. Kč. Můj známý takto postavil už 2 baráky a rozvodem přišel o oba.
Ad andělé, zkusím aktivovat své obchodní partnery v Liberci, je blbá doba, ale možná něco vyplave, bude pak třeba uvést kvalifikaci.

arygnoc

Berušinko:

dva jsou vždy více jako jeden (nejen v rodině).

Ale mnoho samoživitelek se rozhodlo žít tak, jak žijou, samy (všimněte si slovíčka MNOHO, ne VŠECHNY).

Mají to těžké, ale v drtivé většině je to jejich volba.
Mnohokrát se divím, proč se tak rozhodli (chtěli mít dítě samy? Nebo ten otec za to nestál (proč s ním potom měly dítě)?), ale neodsuzuji je za to, je to jejich volba.

Osobně se svobodným matkám vyhýbám. Právě kvůli téhle jejich volbě.

venkovan

Raději sama než s nějakým neodpovědným. Žena to nějak překouše (na funění u ucha se leckdo najde), horší je to pro dítě, pokud není v okolí nějaký trvalý muž (strejda bratr matky, bratranec apod.) který dítěti věnuje trochu toho mužského světa. Nemyslím ty muže kteří domu přijdou na určité období a potom se zas táhnou jinam sami dobrovolně či nedoborovolně musí hnízdečko opustit.

terry

Svobodné matky asi nelze paušálně zařazovat.
Kamarádka – sv.matka byla a i je vcelku spokojená. Práci má slušnou, něco od státu, prý si nestěžuje.
Ale věřím, že jsou i takové, které to mají velmi těžké.
Jisté je to, že v zaměstnání se na případné fin.problémy mohu zaopatřit velmi těžko.
A jisté je také to, že pokud chci v životě nějakou změnu, nemohu dělat věci pořád stejně.

žolik

Dneska svobodná matka se má velice dobře,má všude dveře otevřené vše pro děti,hodně rodin se dneska rozvádi jen aby byla samoživitelka,má to jednoduší jak vdaná,manžel příjde o práci tak to nikoho nezajímá,svobodná matka potřebuje pračku tak, jí dostane od socialky,vdaná má přece manžela on se postará,třeba nemá práci.
Doplňuji:
To je pravda co jste napsala,já to beru v globálu,já když to srovnávám s tím co je dnes a co bylo,hodně záleží na přístupu,abych dodala moje skušeností,s toho nejlíp čerpáte.

Zdroj: žolík

led

Páni, teda hlavne páni, nezamysleli ste sa prečo je žena sama s dieťaťom?
Zamyslenia tu už boli, ale žiaľ páni tvorstva nepochopili. Matky samoživiteľky sú z dvoch dôvodov. dieťa z lásky (prípadne nechcená náhoda) a zámerne. Tie z lásky a z náhody ste asi pochopili. Tak len k tým zámerným.
Tieto ženy vedia, že budú samé s dieťaťom. Buď nevedia žiť s mužom, alebo majú smolu. Vedia do čoho idú, do problémov, ktoré musia riešiť samé. Nik im nepomôže, „slušní“ ľudia zatvárajú pred nimi dvere. všetko musia zvládnuť samé, chce to silné ženy! Dlhé roky som poznala takúto samoživiteľku a videla problémy s ktorými musela bojovať. Je to presne ten typ, silná žena, neschopná žiť s mužom (nie jedôležité z akého dôvodu). Vychovala dcéru až do samostatnosti. (Žiaľ, v súčasnosti je opäť sama, dcéra zahynula v zahraničí).
Upierali by ste takejto žene mať dieťa, byť matkou? Nie je to človek, hodný úcty?

pokazdejinak

napsali jste tu toho spoustu krásného a pravdivého, za sebe chci napsat, že opravdu svobodné matky obdivuju, jak to samy zvládají… já mám vedle sebe úžasného mužského a protože často služebně jezdí po ČR, občas mě přepadnou obavy ::co by, kdyby..?::

ad Deli – bohužel to je stav všude na úřadech, hlavně když na omezení byrokracie zakládají komise a další úřady :))

ad Andělé – jen chci napsat, že děti ani mateřskou do životopisu uvádět nemusíte… po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku jste byla zaměstnaná u posledního zaměstnavatele… ale je to tedy zmeťour, když vás vyhodil hned po skončení >:( držím palce, ať vám to dobře dopadne :)

Andělé

Milá Deli:-),
moc Vám děkuju za pochopení a za podporu,vážím si toho:-)
Přesně jak jste psala,jen jediná výhoda je čerpání 16 kalend.dnů na OČR-to také absolutně nechápu…
Vždy,když slyším nebo čtu,že to také někdo prožil a ted už se má dobře,mě pokaždé dodá inspiraci,naději a pozitivně naladí:-) O to víc věřím v lepší budoucnost,jen musím být trpělivá a věřit,že ten pravý na mě někde čeká:-)
Moc Vám Deli děkuju a Vám přeju celé Vaší rodině zdraví a stálé štěstí…:-)

Andělé

Dr.Axl:-) ,
děkuju za Váši odpověd a pomoc při hledání práce.Moc si toho vážím…dnes mám tak krásný den:-)

Souhlasím s Vámi.Věřím,že jsou i takové matky,které se tak sami rozhodly a soc.dávek zneužívají…nebo otce,kteří se ocitli skoro na ulici…
Já jsem býv.manželovi vyplatila náš společný byt,vzala jsem si ze stav.spoření překlenov.úvěr a splácím ho.Z toho život.minima je to hodně těžké…Ale jsme s býval-manželem vyrovnaní a je klid.
Ještě jednou moc moc děkuju za Vaši pomoc.Tak si toho vážím,že nevím co říct…Jste všichni moc hodní,DĚKUJU:-)

anonym

Ad andělé – neděkuj předčasně, asi to nebude jednoduché, ale pár praktických rad ti mohu dát zdarma:
Do CV není nutno uvádět děti, patří mezi osobní údaje v rámci Zákona na ochranu osobních dat a údajů a nesouvisejí s kvalifikací. Taktéž není profesionální dotaz při osobních pohovorech. Možno poukázat na novelizaci antidiskriminačního zákona k 1.10.2010 právě pro tyto situace. Já se už léta potýkám s brutální věkovou diskriminací a též nerezignuji.
Bez zbytečného odkladu bys měla podat návrh na aktualizaci výživného vzhledem k zásadní změně svých příjmových podmínek.
Soudní podání v zájmu dětí jsou zdarma.
Na Jobs je několik nabídek na práci z domova po internetu s výslovnou poznámkou „vhodné pro studenty, absolventy a matky na MD“.
Dokud něco neseženeš, lze u ÚP absolvovat rekvalifikaci, díky níž získáš příspěvek k podpoře.
Možná bych i zkusil u vašeho OÚ, jestli nemají ve státní správě něco alespoň na částečný úvazek v tvé situaci. Veřejně prospěšné práce jsou až krajním řešením, ale zase v kritické situaci každá kačka dobrá a někdy odtud vede lepší výhled na trvalé uplatnění. A také obchodní řetězce shání nyní zástupy přes dovolené.

Andělé

Dr.Axl-mám z Vaší pomoci velkou radost,at už vyjde,či né.Je to od Vás víc než pěkné:-)
Děkuju Vám za cenné rady. V životopise děti neuvádím,ale většinou žádají strukturovaný a v něm uvádím veškeré předchozí zaměstnání a mezi tím i mateřskou.Z ní pak poznají jak staré děti mám a když se mi podařil pohovor,zeptali se mě narovinu na malé dítě..Nemusím tedy mateřskou uvádět? To budu jenom ráda,odted ji vynechám.Myslela jsem,že nemusím uvádět děti tím,že je tam přímo nenapíšu,ale nebudu tedy uvádět mateřskou…to je právě ten kámen úrazu a samozřejmě i praxe.Tu vyžadují skoro všude.
S výživném máte také pravdu…
Na ÚP jsem od lonského listopadu,v loni na jaře si mě zapsali na rekvalifikaci PC,kterou jsem si vybrala,ale dodnes se mi neozvali,nechápu…
Veřejně prospěšné práce musím měsíčně odpracovat-20h a pokud odpracuju 30h,těch 10h mi zaplatí navíc.Tak měsíčně odpracovávám 30h,každá koruna dobrá,to máte také pravdu.
Za ostatní informace také moc děkuji,o některých jsem ani nevěděla,jako např.Jobs…
At to dopadne jakkoliv,srdečně Vám moc děkuju 🙂:-)

Andělé

Žolíku:-),
děkuju Vám za doplnění.Já Vám rozumím,jsou i takové samoživitelky,které skutečně dávek zneužívají a některé dokonce nežijí sami a zapírají to.Je těžké nás oddělit na ty,kteří toho zneužívají a na ty,kteří jsou na tom skutečně špatně,na první pohled to nikdo nepozná…

Andělé

Led-děkuju Vám:-)
Pokazdejinak-také Vám děkuju:-),
jsem ráda,uvádět mateřskou do životopisu už nebudu. Jinak mě v práci ukončili prac.smlouvu,už když jsem otěhotněla.Pra­covala jsem v oné firmě léta,ale měla jsem smlouvu na určito (na půl roku)a v době těhotenství mi končila,tak mi ji neprodloužili.Jinak mi ji stále po půl roce prodlužovali,ale jak jsem otěhotněla,tak se mě zbavili.Firma(Něm­ci)během mé mateřské v Čechách skončila a přesunula se do Rumunska.
Musím věřit,že práci najdu…:-)