nikeroska

Svoboda (odpovědnost) v době totalismu, komunismu, za Hitlera??

Dělám do školy úvahu, a napadlo mě zakomponovat do ní, jaké měli lidé svobody a práva v této době, ovšem jsem blbá jako tago a nic nevím, napadly mě nějaké filmy. Prosím Vás zkušený lid, nevíte náhodou něco o této době, každá maličkost mi pomůže. Moc děkuji

Nejlepší odpověď
chudst

Ja nevim, ale kdyz o tom nevim a mam moznost o tom nepsat, tak o tom nepisu. A kdyz si o tom chci neco nastudovat, tak hledam na internetu (wikipedie, google…).

Dale je rozdil mezi pojmem svoboda a odpovednost.

Svoboda se definuje daleko hur. Odpovednost byla za nacku, byla za komunistu a je ted. Kazdy stat ji musi mit, jinak upadne v anarchii. Jen tresty jsou jine.

Jak se definuje z dnesniho poledu svoboda – podivejte se na nejake dokumenty. Zide postupne ztraceli za doby Treti rise prava na jakoukoli svobodu. Byly nejnize. Do koncentraku byly ale posilani take svedci jehovovi, politicti odpurci, kdokoli se proste rezimu znelibil a kdokoli branil v rozvoji „ciste arijske rasy“.

Za komunistu se to trosku zklidnilo. Presto opakovani: kdo se rezimu znelibil, sel do pracovniho tabora (oblibene byly uranove doly).

Dnes je zase naopak az moc svobody. Lide si dovoluji hrozne moc veci, coz je na skodu. Clovek zabije nejakou starou babicku kvuli penezum a dostane par let ve vezeni. Kde to jsme?

U vseho mate maly podnet k uvaze, vice se k tomu nebudu vyjadrovat :) Pokud vam to neco rika, piste o tom. Pokud ne, vyberte si jine tema nebo zpracujte problemy a vyhody „svobody“ dnesni doby.

Další odpovědi
venkovan

Od tohoto tématu je skoro lepší utéci a nebo hodně nastudovat.
Ale dá se jednoduše říci, že v každém režimu kdo nezlobí, je svoboden v rámci pravidel která mu vrchnost dá.
A věřete, že to platí i dnes.
Proto v každé době najdete velké skupiny lidí, kteří mají radost když se mají o trochu lépe než soused (leckterý totalitní režim to dobře využívá) a malá skupina lidí, která se snaží a získání větší svobody než jakou jim režim povoluje.
Když se to této skupině lidí povede vydobít, tak je těmi podlézači odstrčena aby se dostala ke korytu.
To snadu už okolo sebe v dnešní době vidíte. Přestože žijeme v tzv. „demokratickém světě“ podívejte se jak obtížě získáte informace třeba o tom, jak státní a veřejné úřady hospodaří s vašimi penězi (daněmi), přestože na to máte legislativní nárok. Faktem, je, že už se za projevený zájem o způsob řízení státu nezavírá jako dříve (zatím).

led

Všetko záleží od toho, čo si predstavujeme pod pojmom sloboda.
Sloboda a jej definície:
http://www.hayek.sk
Pravda a sloboda:
http://www.im­pulzrevue.sk
extrémizmus:
http://www.szcpv-sekciapm.6f.sk

Akú slobodu máte na mysli?
Tú, čo nám denne vnucujú médiá,
Tú, videnú v záplave amerických rodinných filmov, či filmov pretekajúcich krvou,
Tú, vyzvonenú kľúčmi,
Tú, propagovanú vládou, či opozíciou,
Tú, reálnu, či ozajstnú (fikcia),
Tú, slobodu pána, či slobodu otroka,
akú…
Sloboda je len jedna.
Podobne je možné sa zamysliť nad spoločenskými vzťahmi v rôznych spoločnostiach. V žiadnom spoločenskom zriadení, nemôže byť absolútna sloboda.
Napríklad podľa starogréckych filozofov síce sloboda platí pre všetkých – ale len s podmienkou, že sú slobodní.
Fašizmus, socializmus a iné izmy boli vždy nadvládou jednej skupiny ľudí nad druhou skupinou. Aj demokracia závisí od rozhodovania a ani v nej nemôžu rozhodovať všetci.
PS.
Nesúhlasím s venkovanom, ustupovať od tejto témy, práve naopak treba si ju viac uvedomovať.

Pozrite si filmy: Biela nemoc, Krakatit, Diktátor,…