škubánek

Světové problémy

Které dnešní světové problémy souvisejí se sociálními konflikty, jak mam pojmenovat sociálně-kulturní a morální problémy dneška?

Odpovědi
magorvkleci

elitářství? nerovné rozdělení zdrojů, vlastnictví, bohatství, příležitostí, vzdělání?
hladomor?
terorismus?
totalitarismus?
asi bys měla blíž specifikovat, o co Ti jde

Kelt

Nerovnoměrné rozdělení zdrojů, někdo má velké nadbytky, velká většina je na hranici chudoby. Dalším problémem jsou hodnoty. Každý člověk uznává jiné hodnoty, stejně je to se státy, lidé pak nemohou najít společnou řeč a cestu, jak vyřešit daný poblém. Chybí odpovědnost, pokora, někteří lidé si myslí, že velké bohatství jim umožňuje všechno. Chybí vůdčí osobnosti, autorita.

lota

Nebála bych se ani „odcizení“. Sociálně-kulturní a morální problémy jsou problémy „ztráty hodnot a morálních zásad, nedostatek lidství“.

arygnoc

  • náboženstvo
  • politické systémy (demokracia vs. diktátorské režimy [ľavicové, pravicové, vojenské])
  • etnické a náboženské konflikty
  • nerovnomerné rozdelenie bohatstva (výroba vs. spotreba v duchu potreby/spotreby, sever vs. juh)
  • surovinové zdroje (včítane drahého predaja energie pri jej dostatku [tzv. vyspelé krajiny] a jej nedostatku na druhej strane [rozvojové krajiny])
  • geopolitické rozdelenie surovinových zdrojov (ale napr. i určenie sféry vplyvu v arktíde a antarktíde)
  • životné prostredie (emisie, pralesy, ozónová diera, …)
  • výroba a distribúcia drog (ako zdroj štátnych financií – juhovýchodná ázia, stredná a južná amerika)
  • nezamestnanosť
  • choroby a prevencia (aids, sars, vtáčia chrípka, …)

a ešte by sa našlo.

arygnoc

ku prvým trom ešte možno priradiť terorizmus, ktorý je skôr dôsledkom ako príčinou.