Svěřujete svůj vůz na základní údržbu do servisu?

Tím myslím výměnu motor. oleje, jeho filtru, stejně tak vzduchového, kabinového, palivového filtru. Doplnění chlad.kapaliny, brzd.kapaliny, či výměna brzd.destiček. Co jste z toho schopni sami provézt? Já osobně všechno a i něco navíc ( vše co je mechanické, kromě elektro a motoru) 🙂
Nechce se mi cpát peníze servisu, kde vás stejně natáhnou. (viděl jsem i fakturovaný olej, který se do motoru nikdy nemohl vejít).

pro NexDroid: kam s vyjetým olejem? u vás ještě nejsou sběrné dvory, kde se ekologicky likviduje vyjetý olej a dokonce i víc než to?

Nejlepší odpověď
anonym

Teď už ano. Mám kamaráda, který vlastní malou autoopravničku a do 1000 korun se s údržbou vejdu. Ještě jeden poznatek. Když jsem kupoval nové pneumatiky, zajel jsem k tomu, tehdy ještě neznámému kamarádovi přezout i vyvážit a měl jsem připravených 800 korun, protože jsem si myslel, že bude brát za tuto práci jako v pneuservise. Po veškeré práci s koly si řekl o 190 Kč (slovy 190korunčeský). Já mu tedy říkám tady je 800 za 4 kola a zbytek na pivo. On se na mne dobrácky usmál a povídá: Já beru na hodinu 190 Kč a ty gumy jsem do hodiny stihl udělat!

Další odpovědi
jpau

Výš co je cost–benefit analýza? Musíš zvážit, jestli se ti vyplatí trávit svůj čas vrtáním se v autě nebo něčím jiným. Jasně, umím si vyměnit olej, umím si vyměnit filtry a nějaké spotřební komponenty (kotouče, destičky, …) ale nevyplatí se mi to, nemám čas se v něčem vrtat, raději ten čas věnuji něčemu, čemu rozumím a v důsledku na tom ušetřím – resp. vydělám si víc, než bych ušetřil.

Ale chápu, že to má někdo jinak. Před pár lety, když jsem na to měl čas, tak jsem si tu údržbu taky dělal sám a docela mě to i bavilo 🙂.

Emefej

Ano. Veškerou údržbu svěřuji do servisu.

hanny 2

Ano,do servisu ke známému,o kterém vím,že nás „nenatáhne“.

redy

Jedině servis, ovšem bejt chlap, třeba bych to uměla 🙂

gecco

Ano – mám spolehlivý servis (aspoň doufám) a kromě toho nyní nemám prostory, kde si to dělat sám…
😉

arygnoc

absolútne.
auto má slúžiť mne, nie ja nemu.
preto jeho/ich (mením auto/autá cca čo 2–3 roky za nové) údržbu už roky zverujem autorizovanému servisu a som spokojný.
v prípade dlhšej absencie automobilu dostávam od servisu náhradný automobil.

😉

a to platí nie iba pre automobily, tak isto i u domu (napr. kúrenie, stavebné úpravy a pod a i u iných spotrebičov vyžadujúcich údržbu.

nemôžem predsa vedieť všetko a mať na všetko čas.

*** *** **** ***

@jpau:

preboha, prečo >Výš co je cost–benefit analýza?< (mimochodom, to >výš< má byť s mäkkým „i“) – prečo nie porovnanie nákladov a prínosov?.

otázka bola položená česky, ak sa nepletiem.

😉

honza19hk

na autě ,bagrech i na vojenské technice( tanky, tatry atd..) si opravy a údržbu dělám sám,dokonce i gerálky motorů nebo celých vozidel. nebudu platit servis a navíc když si to udělám sám vím, že to neodfláknu.
A co se týče jetých olejů tak ty bu´d do kotle na ně určeného anebo na natírání kůlů od ohradníku na krávy a jinou havěť.

Nedávno jsem dělal repasi třetí rozvodovky polonáprav z vojenského tahače podvalníků Tatra 813 8×8.

NexDroid

Ano, protože mám na autě ještě záruční servis a servisní knížku. Navíc, kam poté lijete starý motorový olej? Před měsícem jsme si měnil na starším autě homokineťák a těhlici. On to není problém si udělat sám doma, jde spíš o to, že přijdu zbytečně o zápis do servisní knížky, což se pak projeví na výkupní ceně. Navíc je pro mě docela problém likvidace vyjetého oleje.

anonym

V těchto malých výměnách ne,pouze,když je skoro nepojízdné,na­posledy torzní tyč/výměna/ a minulý měsíc spojka.

Jakub Tlapal

Na základní servis ne 🙂 . Zvládnu si všechno udělat sám. Jedině rozvody, výměna spojky a převodovky, na to jsem se objednal do servisu, ale vyměnit si olej, světla atd. zvládnu sám. Stačí mi si zde objednat, co potřebuju a za víkend to v garáži v pohodě všechno udělám 🙂 .