peta03

Svědectví u soudu

Jsem předvolána jako svědek k soudu a potřebuji vědět, zda můžu žádat od zaměstnavatele placené volno kvůli svědectví? V zákoníku práce jsem našla, že zaměstnanci přísluší od zaměstnavatele pracovní volno pro výkon občanské povinnosti, do které spadá i svědectví u soudu. Jedná se tedy o placené volno či neplacené? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud chcete mít tzv. „svědečné“ uhrazeno, tak potřebujete doložit soudu, jaký je Váš průměrný výdělek a náhradu za čas ztracený svědectvím Vám bude vyplacena soudem.
Na předvolání máte na to kolonky, které je nutno vyplnit a potvrdit mzdovou účtárnou. Tento doklad potom předložíte soudu a soudce se Vás zeptá, zda budete žádat náklady řízení.
Soudce v tom případě potvrdí Vaši účast u soudu a pošle Vás do soudní účtárny, kde Vám příslušná pracovnice vypočte celkovou částku a tu hned i vyplatí.