Avatar uživatele
bolak

švec bez ševce – proč se v druhém pádě neříká bez švece, ale bez ševce?

Je švec vzoru „muž“ nebo má nějaký zvláštní, podobně jako třeba strojvůdce (soudce)? A existujou ještě další taková slova, kde se v 2.p přehazují písmenka?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, anonym, johana 56, briketka10, anonym před 4204 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Tvary švec, ševce souvisejí se zánikem a vokalizací jerů. V pračeštině existovaly měkký a tvrdý jer. Takže slovo švec se tehdy psalo š6v6c6 (6 = jer)., š6v6ce, dnes tedy švec, ševce.

Podle Havlíkova jerového pravidla liché jery zanikly a sudé se vokalizovaly – změnily v samohlásku – e. – (počítá se od konce),

Ve všech oblastech se změna nemusela promítnout, proto se třeba tvar příjmení liší, nebo se objevil chybný zápis v matrice atd.

Vl. věd. z historie jazyka.
Doplňuji:
Ještě další slova, u nichž došlo ke stejně změně vlivem postavení jerů. např. den – dne, stařec – starce, pohřeb – pohřbu …

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, briketka10 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
manon

Můžu odkazem? Já bych to nechtěla tlumočit: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=3617

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit


Avatar uživatele
Conchus

To platí jen u řemesla. Líp se to vyslovovalo. Znám pana Švece a tam se pořadí hlásek dodržuje

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Damiana

Pamatuji, jak jsem jednou na střední, na praxi, chtěla být šíleně spisovná a oslovila jsem vedoucího oddělení jménem Švec: pane Ševče. Smysl pro humor teda moc neměl…:-)

před 4203 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

a s botami jdeš za ševcem nebo švecem?

před 4204 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek