bolak

švec bez ševce – proč se v druhém pádě neříká bez švece, ale bez ševce?

Je švec vzoru „muž“ nebo má nějaký zvláštní, podobně jako třeba strojvůdce (soudce)? A existujou ještě další taková slova, kde se v 2.p přehazují písmenka?

Nejlepší odpověď
annas

Tvary švec, ševce souvisejí se zánikem a vokalizací jerů. V pračeštině existovaly měkký a tvrdý jer. Takže slovo švec se tehdy psalo š6v6c6 (6 = jer)., š6v6ce, dnes tedy švec, ševce.

Podle Havlíkova jerového pravidla liché jery zanikly a sudé se vokalizovaly – změnily v samohlásku – e. – (počítá se od konce),

Ve všech oblastech se změna nemusela promítnout, proto se třeba tvar příjmení liší, nebo se objevil chybný zápis v matrice atd.

Vl. věd. z historie jazyka.
Doplňuji:
Ještě další slova, u nichž došlo ke stejně změně vlivem postavení jerů. např. den – dne, stařec – starce, pohřeb – pohřbu …

Další odpovědi
manon

Můžu odkazem? Já bych to nechtěla tlumočit: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=3617

Conchus

To platí jen u řemesla. Líp se to vyslovovalo. Znám pana Švece a tam se pořadí hlásek dodržuje

Damiana

Pamatuji, jak jsem jednou na střední, na praxi, chtěla být šíleně spisovná a oslovila jsem vedoucího oddělení jménem Švec: pane Ševče. Smysl pro humor teda moc neměl…:-)

anonym

a s botami jdeš za ševcem nebo švecem?