taborsky ruda

Sušené meruňky a obsah draslíku.

Mám jíst sušené meruňky, aby se mi zvýšil draslík v těle. Raději si je namočím, aby byly měkčí. Nevylouhuje se mi z nich ten draslík?

Nejlepší odpověď
anonym

Nenapadlo by mne sušené meruňky namáčet. Když je nechcete mít suché, tak si pořiďte čerstvé, teď je jejich sezona. Na internetu najdete podstatně více zdrojů draslíku, namátkou lososa, hroznové víno.
Nebála bych se, že se draslík vyplaví do vody, pokud by se v meruňkách vázal na vodu, tak by se při sušení ovoce odpařil.

Další odpovědi
beer

Klidně je namoč, nic se nestane! A pokud nechceš být odkázám jen na meruňky, přírodních zdrojů draslíku je mnohem víc:
http://www.na­sevyziva.cz/sek­ce-mineraly/clanek-draslik-kalium-k-44.html

mosoj

Když jsem byl ve špitále , dostával tam někdo meruňkový kompot právě za účelem zvýšení příjmu draslíku. Takže bez obav.

Ta úvaha o vypaření draslíku je naprostý nesmysl. Při běžných teplotách se odpařuje jenom voda. Takže naopak by docházelo jenom ke koncentraci draslíku. Draslík v potravinách je vázaný na nějaké sloučeniny ( většinou sole).
Doplňuji:
Předpokládám, že se jedná o namočení na nějakou krátkou dobu, nikoliv několikahodinové ! Tam bych si až tak jistý nebyl. Tam by nezbylo nic jiného než pro jistotu vodu vypít.

pusinka50

Já sušené meruňky spařím vařící vodou nebo je nakrátko do horké vody ponořím. Máma mi říkala, že se tím aspoň trochu odsíří, protože siřičitany používané jako konzervanty u sušených meruněk nejsou nic zdravého.
Doplňuji:
http://www.emul­gatory.cz/sez­nam-ecek?prisada=E220

blesk26

Souhlasím, že draslík z meruněk nezmizí, ale nevím, jestli to může být dobré, když už jsou sušené :)

Jinak pokud máš problém s draslíkem, tak bych ti doporučil chlorid draselný (draselná sůl), namíchá se to ve správném poměru s běžnou solí, nic chuťově nepoznáš a je to zdravé – máš stálý přísun draslíku, protože solíme furt a lehce tím omezíš příjem sodíku, který není úplně dobrý na srdce.