Pavel1212

Supermarkety v Česku

Podle wikipedie jsem se dočetl, že prvním supermarketem v Česku byla MANA holandské společnosti Ahold v Jihlavě, otevřena dne 6. června 1991.
Chtěl jsem se zeptat – kde se nakupovalo předtím? Jak vypadaly obchody? Ptám se proto, že jsem v té době ještě nebyl na světě, tak mě to celkem zajímá 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Na vesnici byly prodejny Jednota – spotřební družstva, ve městech prodejny Pramen -. potraviny. Před zřízením samoobsluh prodejny s pultovým prodejem. Později pak samoobsluhy, v nich pultový prodej lahůdek. Určitě byly menší než dnešní markety, takže i užší sortiment zboží, a to převážně české výroby.
Dále existovaly speciální prodejny lahůdek, mléčné bary, bufety s oblíbenou dršťkovou či gulášovou polévkou atd.), maso -uzeniny, prodejny pečiva, drogerie, papírnictví, ovoce a zelenina, prodejny domácích potřeb (elektro, železářství,
ostatní),, nábytku, textilu a oděvů, . Možná jsem některý vynechala. Záleželo na velikosti obce, určitě prodejny, které jsem vyjmenovala, fungovaly jen ve velkých městech. Navíc byly v centru města na rozdíl od dnešních marketů, která potřebují velká parkoviště.
Prodejny podle sortimentu spadaly pod obchodní ředitelství – Nábytek, Domácí potřeby, Drogerii, Potraviny, Drobné zboží, Řempo, Jednotu ( spotřební družstva), Obnova, Textil, Oděvy…

Další odpovědi
johana 56

Jen si dovolím doplnit,že v malých obcích funovaly jednou týdně tzv. „pojízdné prodejny“ s masem,uzeninami ap./fronta nakupujících u okénka autobusu nebývala delší,než u pokladen dnešních supermarketů/­.Některé z potravin- chléb,pečivo,mléko bylo nutno k odběru předem objednat .