Avatar uživatele
Pavel1212

Supermarkety v Česku

Podle wikipedie jsem se dočetl, že prvním supermarketem v Česku byla MANA holandské společnosti Ahold v Jihlavě, otevřena dne 6. června 1991.
Chtěl jsem se zeptat – kde se nakupovalo předtím? Jak vypadaly obchody? Ptám se proto, že jsem v té době ještě nebyl na světě, tak mě to celkem zajímá 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 4376 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Na vesnici byly prodejny Jednota – spotřební družstva, ve městech prodejny Pramen -. potraviny. Před zřízením samoobsluh prodejny s pultovým prodejem. Později pak samoobsluhy, v nich pultový prodej lahůdek. Určitě byly menší než dnešní markety, takže i užší sortiment zboží, a to převážně české výroby.
Dále existovaly speciální prodejny lahůdek, mléčné bary, bufety s oblíbenou dršťkovou či gulášovou polévkou atd.), maso -uzeniny, prodejny pečiva, drogerie, papírnictví, ovoce a zelenina, prodejny domácích potřeb (elektro, železářství,
ostatní),, nábytku, textilu a oděvů, . Možná jsem některý vynechala. Záleželo na velikosti obce, určitě prodejny, které jsem vyjmenovala, fungovaly jen ve velkých městech. Navíc byly v centru města na rozdíl od dnešních marketů, která potřebují velká parkoviště.
Prodejny podle sortimentu spadaly pod obchodní ředitelství – Nábytek, Domácí potřeby, Drogerii, Potraviny, Drobné zboží, Řempo, Jednotu ( spotřební družstva), Obnova, Textil, Oděvy…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
johana 56

Jen si dovolím doplnit,že v malých obcích funovaly jednou týdně tzv. „pojízdné prodejny“ s masem,uzeninami ap./fronta nakupujících u okénka autobusu nebývala delší,než u pokladen dnešních supermarketů/­.Některé z potravin- chléb,pečivo,mléko bylo nutno k odběru předem objednat .

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek