Human

Sú ukrajinčina a ruština podobné tak, ako slovenčina a čeština?

Nejlepší odpověď
led

Ano, ale medzi ukrajinčinou a ruštinou je väčší rozdiel ako medzi slovenčinou a češtinou. Je to ovplyvnené historickým vývojom, keď vlastne Ukrajina pôsobila ako nárazníková oblasť voči vplyvom Ázie na Európu a naopak. Je silne ovplyvnená aj bojmi medzi Moskvou a Varšavou o nadvládu nad Ukrajinou, čo sa prejavilo aj v jazykových prejavoch ukrajinskej reči.

Další odpovědi
marci1

Ukrajinština a ruština jsou si podobné jako slovenština a čeština. Ukrajinština je velmi ovlivněna i polštinou.

petra15

Co si o tom myslet ? Kdyz byl Kyjev prvnim a puvodnim ruskym hlavnim mestem.....asi jde jen o nareci.....a Rus proto Kyjev nikdy nepusti.....

Emefej

Z ruštiny mám státnici a řekl bych, že rusky mluvím velmi dobře. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že oba jazyky jsou si velmi blízké, ale mají více odlišností než čeština a slovenština. Pokud Rus a Ukrajinec chtějí, tak si po jazykové stránce vzájemně dobře rozumí, ale z hlediska mnoha historických souvislostí je obyčejná lidská domluva mezi oběma národy velmi obtížná.

led

petra15,
pripomenula ste mi jeden starý názor o slovanských jazykoch.
„Všetky jazyky používané v slovanských štátoch (Stredná a východná Európa) sú vlastne nárečia jedného Slovanského jazyka.“ (snáď okrem Rumunska).

petra15

a proc ne ?
dluzis mi jeste odpoved---byla jsi nekdy v Rize? Komentare k tem dverim…,kde ses sice snazila, ale ponekud mimo…:)

led

Pochodila som kus sveta. Ak niekde som, snažím sa chodiť aj tam, kde bežný turista nechodí.
Napríklad, ak chcem poznať ľudí, bez pretvárky, idem na perifériu, na cintorín, na trhovisko. Ak chcem poznať, ako ľudia bývajú, nestačí chodiť len v centre, okolo obchodov, promenád, ale aj do tých zastrčených zapadlých uličiek, von do okolitých obcí.

Pri tomto spôsobe človek vidí a zažije to, čo bežný turista ani nemá šancu vidieť a spozná mnoho rôznych ľudí.

petra15

ano,ano, ale Riga ?

led

aj Riga