1popelka1

Studující si našel práci, co vše je potřeba vyřídit za papíry?

Kamarádka už má přes 26 (nemá tedy statut studenta a nechce na pracák, tak si platí zdrav.pojištění ze svého), ale ještě dodělává vysokou a teď ji nabídli práci. Co vše musí zrušit/zařídit a kde – ve škole, u pojišťovny, jinde? Co donést do práce?
Mám svou teorii, co dělat, ale nejsem si jistá, tak se chci s vámi poradit. Moc děkuji.

Doplňuji:
Opravdu nikdo nevíte? Stando? 🙂

Odpovědi
venkovan

Pokusím se, ale budu trochu hodně střílet od boku.
Záleží na druhu pracovní smlouvy. Takže kamarádka by se měla zeptat u svého zaměstnavatele kterou s ní uzavřel. Zda za ní platí zdravotní a sociální pojištění. Potom by mu měla vyplnit přihlášku ke své zdravotní pojišťovně, k soicálce a nějaký mzdový list a podobně. Měly by také podepsat (v každém případě) proškolení o proškolení bezpečnosti práce a požární prevence (někdo to má přímo ve smouvě, že byl pracovník proškolen). Zaměstnavatel by ji k tomu měl vyzvat sám a dle možností ji všechny tiskopisy dát.
Pokud je to ta smlouva na 150 hodin ( Oprovedení práce ?) v jednom roce u jednoho zaměstnavatele – tak z ní zaměstnavateli prakticky nic nevyplývá, kamarádka si musí sociální a zdravotní poplatky platit sama. Navíc z tohoto druhu smlouvy se odpracované dny, měsíce nezapočítávají do počtu odpracovaných let. Nejsem si jist, zda příští rok by si dokonce neměla podat daňové přiznání.
Mne to dělají účetní a už jsem vše pomalu vypustil z hlavy. Jen dám smlouvy k podpisu a další papíry co mám do desek vložené a vše zas potom dám na stůl.