Petusinka

Studentka a živnostenský list…

Jsem studentkou vysoké školy a chtěla bych začít podnikat na základě živnostenského listu. Jen bych se chtěla ujistit, zda je pravda, že v tomto případě mám podnikání jako vedlejší činnost a neplatím žádné sociální ani zdravotní pojištění (alespoň ne první rok podnikání)…je tomu opravdu tak?:) Akorát musím za rok od začátku podnikání podat daňové přiznaní, že? Předem moc děkuji za odpověď :)

Nejlepší odpověď
mosoj

Takže zdravotní platíš podle zisku. Je na to vzorový výpočet a sociální až od určitého zisku. Nyní je to kolem cca 60 000 Kč za rok.
Zálohy sice 1. rok nemusíš platit, ale potom to na konci roku (až budeš podávat daňové přiznání a přehledy na sociálku a zdravotní pojišťovnu) zaplatíš najednou za celý rok zpětně a ještě podle toho budeš platit dál zálohy.

Další odpovědi
Drap

Ano, mělo by to tak být

Michal Kole

NEPODNIKEJ

opracuj jako zaměstnanec, máš víc výhod a míň starostí.
Jako OSVČ jsi za vše odpovědná i když to „outsourcuješ“ jinde, pořád nějaké adminsitrativní povinnost, kontroly úřadů.

Jako zaměstnanec si odkroutíš 8 a jdeš domů hodíš nohy na stůl a prst do nosu, otevřeš pivo a zapálíš cígo.

terry

Michale, co to plácáš? Každý nechce být závislý na šéfovi a čekat co mu ucmrndne. A ne v každém zaměstnání se kroutí 8 hodin. A jaké jsou mnohdy podmínky, to nechci ani rozebírat.
Dobré zaměstnání je k mání velmi, velmi zřídka.