martin21000

Student vysoké školy si chce přivydělávat tvorbou webových stránek, co s tím?

Zajímá mě, jestli bych si měl pořídit ŽL a případně jestli máte nějaké rady a tipy. Absolutně s tím nemám žádné zkušenosti a přivítám jakoukoliv radu. Děkuji

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud se student nechce nechat zaměstnat (případně vhodného zaměstnavatele nenajde), je ŽL základem jakéhokoli podnikání…
Rady a tipy? – 😉

  • nejdůležitější je sehnat práci – tedy někoho, kdo bude ochoten za tvorbu webu slušně zaplatit
  • pak práci definovat smluvně (co nejpřesněji, jinak si ´student´ zadělá na problém) – co, za co, dokdy, záruka/dovývoj
  • pak si nastudovat něco o DE (daňová evidence) – třeba http://www.jak­podnikat.cz/da­nova-evidence.php

😉

Další odpovědi
Drap

Pro jeden subjekt by to mohl dělat na základě dohody. Pokud by bylo pro více zákazníků, bude třeba vyřídit si živnost a vedle studia podnikat. Pokud to bude jako vedlejší zaměstnání při denním studiu. Bude se zdravotní, sociální a daň z příjmu odvádět na základě skutečného zisku na konci roku.

ivzez

Student si může najít někoho, kdo jej zaměstná na dohodu o provedení práce (DPP). Na základě DPP může pro jednoho zaměstnavatele v jednom kalendářním roce odpracovat maximálně 300 hodin.

DPP ale může uzavřít s více různými zaměstnavateli, klidně i souběžně.

Pokud půjde o DPP s měsíční odměnou do 10.000 Kč včetně,
nebude z ní odvádět sociální ani zdravotní pojištění.
____

Další možnost je podnikat jako OSVČ vedlejší. Tady už by bylo nutné
živnostenské oprávnění a musel by platit sociální i zdravotní pojištění.

V prvním roce podnikání by nemusel odvádět povinné zálohy,
ale po skončení kalendářního roku by musel podat povinné přehledy
a doplatit sociální (až od určité výše zisku) i zdravotní (vždy) pojištění.
____

Pokud bysty pracoval pro více zaměstnavatelů souběžně, a pokud by alespoň dva odváděli zálohovou daň, musel byste po skončení roku podat daňové přiznání (to byste musel podat i v případě OSVČ).

Budete-li pracovat vždy jen pro jednoho zaměstnavatele, nemusíte DP podávat.

__

Je toho samozřejmě více, pokusila jsem se shrnout to nejpodstatnější.

___
Pro začátek doporučím nastudovat zákoník práce a živnostenský zákon.
Pak se teprve rozhodněte, které formě dáte přednost.

Podle mne je pro studenta, která zatím nemá s podnikáním žádné zkušenosti, výhodnější práce na základě DPP. Vše potřebné za něj vyřídí zaměstnavatel. Pokud u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani z příjmu, může Vám zaměstnavatel rovnou uplatňovat slevu na dani.

Zaměstnavatelé zaměstnávají na základě DPP celkem rádi, protože při odměně do 10.000 Kč měsíčně neodvádějí za zaměstnance ani oni žádné pojištění…

Až se trochu „rozkoukíte“, můžete se pustit do podnikání.

lexx

ŽL, IČO ano
registrace plátce DPH na FÚ (není nutné ale výhodné)
bankovní účet (není nutné ale účelné)
firemní razítko ano
vizitky (není nutné ale účelné)
PC, znalosti, čas a…zákazníci
jen do toho

mosoj

ŽL nutný. Zákazníci budou převážně podnikatelé a ti si náklady za zhotvení či údržbu stránek budou chtít dát do nákladů. Prostě budou chtít fakturu.

gecco

Lexx – v čem je pro ´tvůrce webu´ výhodná registrace plátce DPH???
Má minimální materiálové vstupy, fakturuje vlastně jen svou práci – a zákazníkům bbude muset ´přirážet´ DPH…
:-O
Naopak – u takovýchto profesí je registrace k DPH krokem k pohřbení živnosti…
😁