josefosmy

Student a ŽL

Dobrý den, prosím o vysvětlení jak je to s tim když budu student do 26 let a udělám si živnostenský list a budu podnikat. Slyšel jsem, že nemusím platit soc. a zdrav. pojištění a budu mít na konci roku úlevu na daních. Je tomu opravdu tak? Děkuji mockrát za odpověď
Doplňuji:
Děkuji za odpověď. Jen pro upřesnění: plánuji samozřejmě mít celkem slušný zisk, takže budu muset tedy něco doplácet? Bude to ale stále o poznání méně že?

A s tím placením daní je to prosím jak?

Odpovědi
panenka

Zdravotní pojištění studentů
Pokud do 8 dnů od začátku podnikání uvědomíme svoji zdravotní pojišťovnu, že jste student/ka, bude studium naše hlavní činnost a podnikání činnost vedlejší. Proto:

nemusíme platit zálohy
pojištění doplatíme jen ze skutečně dosaženého zisku – po skončení roku podáme kromě daňového přiznání také Přehled příjmů a z něj zjistíme, kolik máme za uplynulý rok doplatit

Co se týče Sociálního

Musíme do 8 dnů od začátku podnikání uvědomit úřad OSSZ, že jsme student/ka. Pak bude naše výdělečná činnost brána jako vedlejší a

první rok nemusíme platit zálohy
po skončení roku podáme Přehled příjmů a z něj výpočtem zjistíme, kolik máme za uplynulý rok doplatit. Je-li náš zisk
nižší než určitá hranice (přes 56 tisíc ročně, přesně viz Sociální pojištění při vedlejší činnosti), nebudeme nic doplácet ani platit další rok zálohy
vyšší, doplatíme podle toho, co nám vyšlo v Přehledu a začneme platit zálohy vypočítané pro vedlejší činnost
Statut studenta musíme pak opětovně doložit každý rok vždy do 30.4., a to až do 26 let.

Zdroj: http://www.jak­podnikat.cz/po­jisteni-studenti.php