Avatar uživatele
Karel51

Vychází po transformaci z transformátoru střídavý, anebo stejnosměrný proud?

Už je mi hodně let a celou dobu jsem byl přesvědčen, že transformátorem transformujeme střídavý proud na nižší a nebo vyšší napětí a po transformaci máme stále střídavý proud (pokud ho usměrňovačem neusměrníme). A jsem o tom stále přesvědčen. Ovšem před pár dny jsem se dostal do sporu s kamarády, kteří oba, každý z jiného oboru, ale žádný z elektro, mi tvrdili, že po transformaci proudu z transformátoru vždy vychází proud stejnosměrný. A tak mě zviklali, že už si tím ani já nejsem jistý. I když jsem stále přesvědčen, že pokud proud neusměrním, tak mám i po transformaci stále střídavé napětí.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? dudu před 2688 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Kamarádi nemají pravdu. Transformátor produkuje střídavé napětí. Jsou i měniče stejnosměrné, ale to nejsou klasická trafa.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Arne1

Pokud pokládají za „transformátor“ tu černou kostku, ze které se napájejí různé přístroje, tak mají svou pravdu. Ale normálně samozřejmě pravdu nemají. Je to zcela jistě učivo fyziky ze základní školy, Wikipedie případně napoví více.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Máš pravdu, trafo mění napětí/proud, ale nemění frekvenci. Ještě může měnit průběh (z obdelníku špičky apod) ale to se u čistého sinu neprojeví. Jen je teď zvykem za trafo označit každou kostku co se strčí do zásuvky a jejíž druhej konec se strčí do telefonu a už laika nezajímá, že je to trafo s usměrňovačem, nebo dokonce spíš elektronický měnič.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Ani měnič neumí transformovat ss proud. Obsahuje oscilátor, který změní ss proud na střídavý k transformaci. Po transformaci se střídavý proud usměrní, případně stabilizuje a vyfiltruje. Dnes nejvíce používají spínané zdroje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klob1

Nebudu tu zakládat novou otázku a využiji tady.
Odpověď je jasná, vždy střídavé. Jinak by to nefungovalo.
To já se optám na něco, na co jsem narazil. Transformátor,5W,U­in=85/264Vac,U­o=12Vdc,Io=0.42A a podobné varianty, co se nyní prodává a uvádí… Chápal jsem to, jako, že na výstupu budu mít stejnosměrné, že už to má usměrnění v sobě. Jenže na výstupu je střídavé, tudíž tam není usměrňovač. Tak proč v datasheetu je Vdc? Také to uvadí v elektronikách v popisech takto?
Nejde o měniče step-… Díky.

Upravil/a: klob1

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
klob1

Nebudu tu zakládat novou otázku a využiji tady.
Odpověď je jasná, vždy střídavé. Jinak by to nefungovalo.
To já se optám na něco, na co jsem narazil. Transformátor, 5W, Uin=85/264Vac, Uo=12Vdc, Io=0. 42A a podobné varianty, co se nyní prodává a uvádí… Chápal jsem to, jako, že na výstupu budu mít stejnosměrné, že už to má usměrnění v sobě. Jenže na výstupu je střídavé, tudíž tam není usměrňovač. Tak proč v datasheetu je Vdc? Také to uvadí v elektronikách v popisech takto?
Nejde o měniče step-… Díky.

Avatar uživatele
Dochy

Mosoji, pokud mluvíš o měniči, tak jde o celek… Cívky kondenzátory, řídící elektronika. A tento celek umí transformovat stejnosměrný proud.

před 2688 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek