Natee

Střídavá péče – její ukončení z pohledu dítěte

Ahoj.
Moji rodiče se před pěti lety rozvedli a otec si prosadil střídavou péči. Ta celou dobu úspěšně funguje jak u mě, nyní 14tileté, tak u sestry, nyní 10tileté.
Chodíme do školy ve městě, kde bydlí otec (nyní už s přítelkyní a mou nevlastní sestrou, kterou s přítelkyní má), jsme týden u něho a týden u matky, pořád dokola..
Matka bydlí ve vesnici, z níž do školy denně dojíždíme (5 km.)
Já bych však stála o zrušení střídavé péče – té mé. Je mi 14, s přítelkyní mého otce vycházím dobře a nevlastní sourozenec, který mi před pár měsíci přibyl, mi také nijak nevadí. Jen už se tam necítím jako doma, když si otec založil novou, ač milou rodinu. Sice mne ujistil, že nás má pořád rád a stojí o nás, ale prostě cítím, že už tam nepatřím, alespoň ne tolik jako dříve..
Chtěla bych už nadále zůstávat pouze u matky a otce jen navštěvovat, odpoledne, po škole a před odjezdem k matce.
Od kolika let se můžu takto rozhodnout? Po právní stránce, kdy je to možné..?

Pardon za vyčerpávající text..

Nejlepší odpověď
Curiosity

já to měla podobně a prostě jsem řekla rodičům, že už to tak nechci, že mi to nedělá dobře psychicky a že už k otci jezdit nechci, byť ho mám moc ráda.. nějak to pochopili a já už tam jezdit nemusela.. byla jsem jen u mamky, a otce jsem navstevovala kazdy druhy vikend pouze.. proste jsem si prosadila svou, ze mi to nedela dobre.. rekla jsem to mamce.. moje mamka je velice chapava a tak to dojednala asi s otcem a bylo to.. vubec nevim, jak to tenkrat bylo po pravni strance teda.. zvlastni ..snad vam to trochu pomuze! pocity ditete by mely byt v tomto pripade na prvnim miste.. myslim si..

Další odpovědi
Drap

Stčídavou péči určil soud, nebo se rodiče dohodli a soud to potvrdil. I opačně to takhle funguje. Pokud se dohodneš s rpdiči a oni budou souhlasit, nebude s tím problém. Jinak sama o sobě budeš rozhodovat, až dosáhneš plnoletosti.