quentos

Stoprocentní důvěra?

Máte k někomu stoprocentní důvěru? Nebo se i u nejbližších vždy vloudí ono pověstné „smítko pochyby“, zda dotyčný zrovna neměl „úlet“, a držíte se zásady tzv. 3N, tedy „nikdy nikomu nevěřit“?
Musím se přiznat, že lidi, kterým stoprocentně věřím, bych mohl spočítat sotva na třech prstech. Proto mě mile překvapilo, když došlo k průseru v práci a šéfová pravila, že mi samozřejmě stoprocentně věří, že já v tom nejedu. Uvažoval jsem vážně, zda bych byl hypoteticky jako šéf k potenciálním zaměstnancům schopen. Došel jsem spíše k onomu závěru o pověstném smítku pochyb…

Nejlepší odpověď
pusinka50

Bohužel životní zkušenosti, co se týká ve vztahu k lidem, mě postupně naučily pravidlu 3N. Stoprocentně věřím asi jen synovi, rodiče už nemám a mezi blízkými lidmi nikoho takového nemám. Někdo prostě závidí, někdo nepřeje, někdo pomlouvá, někdo něco slíbí a nesplní to, někdo si jede jen na svoje triko, někdo všechno co se dozví vyslepičí druhým lidem, někdo se nestydí druhému nepozorovaně sáhnout do peněženky a okrást ho, a tak bych mohla pokračovat. Moje kdysi zpočátku až naivní důvěra v lidi se po letech změnila ve 3N. Je to smutné, ale je to tak.

Další odpovědi
arygnoc

Vyznávam „Nikdy nikomu never“. Pochyby sú vždy.

Ale – rád by som sa mýlil. Aspoň v tomto prípade.

Sůwa

Mám kamaráda o kterém jsem na 100% přesvědčena, že kdybych vedle něj nechala milion v korunových mincích, tak ani jedna nezmizí. Nikdo jiný mne momentálně nenapadá, spíš naopak ☹

mosoj

Ale ano. Vyjímky potvrzují pravidlo!

zjentek

rodíme se a tratíme do neznáma ..celkem sami. Mezi tím prožíváme různé iluze, včetně 3N
Doplňuji:
možná jsou ty iluze emoce ..kdo ví

Nuk nuk

Mám kolem sebe několik málo lidí, kterým mohu důěřovat opravdu téměř bezvýhradně. – ale jen TÉMĚŘ.

anonym

Co je 100 %, to bych raději nechala stranou a nerozebírala. Prostě hodnotu důvěry nepoměřuji. Jsou lidé, kterým věřím, a na druhé straně lidé, které si k sobě nepřipustím, protože mi něčím vadí, nebo které nepotřebuji považovat za sobě blízké.
Naštěstí je dost těch, na které se spolehnout mohu, na které se mohu spolehnout alespoň v něčem a takových, které mám jednoduše ráda. Lidem, které mám ráda, věřím bez jakýchkoliv omezení a podmínek. Netrpím tím, že bych je potřebovala otravovat svými očekáváními a poměřovala je podle svého žebříčku hodnot.
V zaměstnání je dobré mít s nadřízenými dobré vztahy a zasloužit si jejich důvěru. Spolehlivý člověk by s tím neměl mít problémy.

Reezo

Já osobně se řídím pravidlem důvěřuj ale prověřuj.

fooyou

3N

johana 56

Život je trvdá a neúprosná škola,přestože se v ní občas objeví také mírný a laskavvý uřitel.Proto se držím zásady 3N.Výstižně to vyjadřuje také teta wiki:

„Důvěra k druhým lidem může být všeobecná, jak tomu bývá u přátel, ale může být i omezená jen na určité oblasti. Člověk běžně důvěřuje odborníkovi (lékaři, právníkovi, instalatérovi), i když o jeho charakterových vlastnostech nemusí mnoho vědět. Důvěra se získává poměrně obtížně, ale dá se velmi rychle ztratit nepoctivostí, lží a podobně.“
Doplňuji:
..učitel..