Ivulísek

Stejnoroda koule o hmotnosti500g je zavesena nasilomeru,cela ponorena do vody. Silomerem namerime udaj 3 N. Urci hustotu

může mi někdo poradit?
Doplňuji:
Ale nevím vztlakovou sílu

Nejlepší odpověď
mosoj

Jasně. Správná námitka.

Vycházej z toho že:
Hmotnost = objem x hustota
znáš hmotnost ( 500 g) a hustotu vody 1,000g/cm3
Těleso je po odečtení vztlaku ješte o 3 N těžší.
Z uvedeného musí tedy platit že :
hmotnost = objem x hustota + 3
z této rovnice vypočteme objem tělesa
objem = 487/1
objem = 487 cm3

Nyní dosaď znovu do té samé rovnice
vypočtený objem a spočítej hustotu.

hmotnost = objem x hustota
500 = 497 x hustota
hustota = 500/497
hustota = 1,006 g/cm3

Což je v pořádku. Těleso musí být težší než voda která má hustotu 1.000g/cm3

RQLM : Stačí ?
Doplňuji:
Omlouvám se nechal jsem se zmást rovnicí
RQLM kde naznačoval odečítání newtonů a nezkontroloval jsem si převod newtonů na hmotnost!! To si již 50 let po škole opravdu nepamatuji, ale je to moje chyba.

Výpočet je ale správný a člověku který chodí do školy by to i tak nemělo dělat potíže vypočítat.
Takže silou 1 N je přitahováno těleso o hmotnosti 101,94 g. Takže silou 3 N = je přitahováno těleso o hmotnosti 305,82 g.
Stačí dosadit do naznačeného výpočtu místo 3N těchto 305,82 a dostaneme hustotu 2,574 g/cm3

BTW: I těleso o hustotě 1,006 g/cm3 se potopí celé. Sice pomalu ale potopí.

Ještě jednou se omlouvám za chybu ve fyzikálních jednotkách.

Další odpovědi
RQLM

dej do rovnosti vztlakovou silu a tihovou silu a na spravnou stranu rovnice pricti 3 N. staci? :)
Doplňuji:
to teda neni zadna namitka. vztlakovou znas, nebot tihova-vztlakova-3=0

Lenjička

Spravny vypocet a vysledek je v diskuzi. Mosoji, neni ti to divny, ze husota je o par desetinek vetsi nez vody a teleso je cele ponorene do vody?? 😁

mosoj

Omlouvám se nechal jsem se zmást předchozím příspěvkem kde byly newtony také odečítány a
nezkontroloval jsem si převod newtonů na hmotnost. Moje chyba. Jsem ze školy 50 let.
Takže silou 1 N = je přitahováno těleso o hmotnosti 101,94 g. 3 N = 305, 82 g

Postup výpočtu je ale správný !!!, jenom místo těch 3 N dosaďte těch 305,82 a dostanete hustotu. 2, 574 g/ cm3

Ještě tam mám matoucí překlep jednou 487 a po druhé 497.

I těleso o hmotnosti 1, 006 je těžší než voda a potopí se.

Ivulísek

Ale tvůj výsledek se liší od výsledku RQLM. Takže teď nevím co je správně

mosoj

Nekontroloval jsem jeho výpočet. Je mi tak nějak proti srsti. Je to ale o přesnosti čísel. Gravitační zrychlení není 10 ale 9,81
atd.
Já počítal na tři desetinná místa.

RQLM

neda mi to abych nereagoval :)
ze jsme si nesedli my dva, to je vzajemny. Pokud teda pocitate na nekolik desetinnych mist, tak hustota vody neni 1000, ale 998 kg/m3.

Ivulísek

OK už vím

mosoj

Teď jsem to po RQLM přepočítal a je to v tom gravitačním zrychlení.
Kdyby použil 9,81m/sec dastal by nakonec
4.905/1,905 = 2,574 g/ cm3 ( 2,574 t/m3)

mosoj

Přeji hodně úspěchů ve škole.

Ivulísek

dekuji

Lenjička

Souhlasim s RQLM, mosoj si to nejak vsechno ulehcil, nemuzes preci odecitat od kil newtony 😁

RQLM

kdyz uz tady ten mosoj zasahuje, tak ho musim poucit, ze ten vypocet ma spatne, a to proto, ze odecita silu od hmotnosti.
ja bych to resil takto:
tihova-vztlakova-3=0
tihova=0,5kg*10= 5 N
vztlakova = 2 N
vztlakova = objem_telesahus­tota_kapaliny­gravitacni_zrychle­ni
objem telesa = hmotnost telesa / hustota telesa
2 = hmot.tel.hust­.kap.grav.zrych­./husto. telesa
2 = 0,5100010/hust.
hust.=5000/2=250­0 kg/m3

Ivulísek

ještě otázka co je to ten výsledek 5000? myslim jednotky?
2 = 0,5100010/hust.
hust.=5000/2=250­0 kg/m3

Ivulísek

děkuji, já si nad tím lámala hlavu, protože se mi to zdálo divné a moc jsem to nepochipila ;)
Teďkon už to chápu, děkuji moc :)

RQLM

tak jen upresnim ten vysledek :)
2500 kilogramů na metr krychlový
z běžných materiálů to odpovídá asi tak hliníku (ten má 2700)