Já...

Stavíme 2-řadou zahr.zídku z 1-straně štípaných beton.tvárnic.Musí být mezi sebou spárované nebo mohou ležet vedle sebe?

Ty dílce jsou 40×20×20cm a uvnitř duté-tam budou vyztuženy roxorama a zality betonem.

Neptám se na estetiku (každému se líbí něco jiného), ptám se na funkčnost. Už je máme, bohužel, nařezané (zídka se několikrát lomí), ale teď nám jeden z mnoha výrobců (docela velký) takovýchto beton.dílců začal dost vehementně tvrdit, že jednotlivé tvárnice MUSÍ MÍT MEZI SEBOU (po stranách i nad sebou) ZDÍCÍ A SPÁROVACÍ MALTU.

Údajně kvůli:

  1. znemožnění možného vytékání bílého „vápenného výkvětu“, b) znemožnění jistému zatékání vody do meziprostorů a s tím spojenému riziku s popraskáním v mrazech…

Profesionální řemeslník, který nám to staví však tvrdí, že to je jen jedna z (především) ESTETICKÝCH možností, ale ne jediná technologická… A že toho už postavil spousty, a nikdy nic nevytékalo ani nepopraskalo, a že JEHO TECHNOLOGIE JE TAKÉ zcela KOREKTNÍ. Rád bych mu věřil, ale nevím, jestli to neříká jen proto, že se mu to nechce znova řezat (měl s tím řezáním-cca 20% beton.dílců pod různými úhly-fakt dost práce…).

Máte s tím někdo zkušenost? Musím to rozhodnout do zítřka…

Děkuji.

Odpovědi
Drap

Jde to udělat i beze spár i když to riziko tam určitě je. Nemusí se projevit pokaždé.Výrobce má ve svých doporučeních pravdu.

venkovan

I spárovačka může časem popraskat. Bude záležet jak pečlivě řemeslník na sebe tvárnice napojí. Jestli je položí na sucho, nebo na tenké vodovzdorné ale pružné lepidlo či jemnou zdicí maltu apod. Beton také lze až vyschne „zálivka“ ošetřit vhodným nátěrem který odpuzuje vodu apod.
Záleží jak zeď bude vysoká, jak zatížena povětrnostními vlivy a pokud je štípaný povrch, tak třeba trošku odloupnutá hrana se v tom ztratí.
Řemeslníci jsou někteří koumáci, výrobci zas doporučí postupy které jim často přihrají další nákupy zboží. Ale jestli jste s tím souhlasil jak stavbu provede, asi bych to už neměnil.

mosoj

Staví se to na sucho.
Pokud je jedna strana v zemi, měla by být zasypána štěrkem, právě kvůli svodu vody do podloží.
Vršek pak musí být zakrytý aby se voda nemohla dostat do betonové výplně.

Používa se i metoda na spárovací maltu. Pak se používá malta na kterou se to zdí a zároveň spáruje. Je to ale jenom o tom co se komu líbí.

K.B, Blok dělá bloky již s fazetou a tam by to spárování nebylo hezké. Prostě počítá se zděním na sucho.

http://www.kb-blok.cz/srv/www/­content/produc­ts/html/cs/pro­dukty/operne-zdi/gravity-stone/index.shtml