Tyna97

Stavebka nebo gymnázium?

Potřebuji poradit, jestli jít na stavební průmyslovku nebo na gympl. Přijatá jsme na obě dvě, ale ted nevím, jakou si vybrat. Polovina z okolí říká, že gympl je lepší, udrží mě na úrovni, perfektně připraví na VŠ a na průmce bych klesla, druhá polovina okolí trvdí, že za stavebky se na VŠ dostanu také a hlavně už si potom budu moct vydělávat a ani potom (jestli se mi nebude chtít) nemusím na VŠ, kdežto z gymnázia nebudu nic a prakticky si 9 let nebudu moct vydělávat. Na vysvědčení mám jednu dvojku, jinak samý… Nerada se učim, naučim se jen na testy. Na gymnáziu jsem byla v pořadí 3. ze 71 na stavebce 8. z 146. Prosím potřebuju poradit. Díky

Nejlepší odpověď
Lucijej

Ono to ani není tak, že škola připraví /nepřipraví. Hlavně bude záležet na tobě, jestli se budeš chtít připravit. Existují špatné stavky a dobré stavebky a zrovna tak existují dobré gymply a špatné gymply. Znám poměrně dost lidí, co šli ze stavebky na vejšku a taky znám lidi, které z gymplu nepřijali na žádnou VŠ. Jestli tě to tíhne spíše k technickým oborům, jdi na stavebku (ma, fy aj.) a jestli nejsi zase tolik vyhraněná, jdi na gympl, tam dostaneš širší vzdělání.
Kdybys chtěla pak jít na VŠ, tak lidi z odborných škol mají na začátku náskok v odborných předmětech, ale gympláci jsou více zvyklí se dost drtit, takže to rychle doženou.
A co se týče práce…v dnešní době je celkem jedno, z čeho máš maturu, hlavně, že ji máš.....záviset to bude jedině na tobě, jak budeš umět prodat.
Doplňuji:
*…jak se budeš umět prodat (sama sebe).

Další odpovědi
Makina

V tom se těžko radí, ale hodně záleží, čemu se chceš po střední škole vůbec věnovat. Pokud se chceš i nadále věnovat stavařině, tak je asi lepší zvolit stavební průmyslovku. Budeš mít na toto povolání popř. i vysokou stavební lepší základy. Pokud ale uvažuješ, že se chceš věnovat něčemu jinému než stavařině, pak je blbost tam chodit. Potom je lepší gymnázium. Ze kterého potom můžeš volit jakoukoliv jinou VŠ…i Stavební fakultu.

Sůwa

Studovala jsem stavební průmyslovku jako druhou střední školu a pokud jsi založena spíš exaktně, je to dobrá volba. Připrav se na hodně kreslení / rýsování a matika se prolíná i do dalších předmětů. Dobré uplatnění najdeš i bez VŠ a ta se dá pak studovat i dálkově. Z gymplu je VŠ nutnost, protože vlastně nemáš žádné odborné vzdělání. Učit se ale budeš muset na obou.