maly

Stavba udírny

Prosím vás poraďte ja postavit dobrou udírnu,nemám s touto stavbou skušenosti.

Odpovědi
stafan

Odpověď na tuto otázku přesahuje možnosti tohoto fora. Záleží co chcete udit, kolik masa najednou chcete vložit,kolik chcete investovat atd. Co udírna tak na jiný způsob, s kanálem nebo bez, s komínkem nebo bez, atd. Nejlépe se poptat známych v okolí a zbírat moudrostí osobně.

atriplex

Nejobyčejnější udírnu uděláte takto:

  1. vykopejte jámu o objemu cca 20 litrů – v této jámě budte udržovat oheň
  2. z jámy veďte kanál do které dejte rouru o průměru cca 15 cm a délky cca 1 m. kanál a rouru pak zpětně zasypte
  3. na druhém konci roury opět vyhlubte díru, ale ta nemusí být moc velká
  4. na tuto rouru postavte dřevěnou skříňku z nahrubo sbitých prken o výšce něco přes metr
  5. do této skříňky si umístíte rošty

= v přední jámě rozděláte oheň. jámu přikryjete plechem, takže kouř je nucen odcházet rourou do skříňky, kde visí maso. při uzení pak skříňku přikrýváme ještě starou dekou, aby se kouř uvnitř více zdržoval. kouř odchází mezerami mezi prkny. vtip je v tom, že ta skříňka je na zemi jen položená, takže po uzení se uklidí a nic kromě dvou děr v zemi není vidět.

Kamix

Ahoj, já jsem stavěl udírnu podle návodu z https://homezin­.cz/media/jak-postavit-udirnu-1 a na to že nejsem moc manálně zručný mi práce šla celkem od ruky. Dokonce tam mají i nákresy, takže se v tom jak má udírna vypadat rychle zorientuješ.

loken

Pokud ještě mohu poradit, docela dobrý návod na stavbu udírny svépomocí je na https://www.vse­umel.cz/jak-na-stavbu-udirny/ 😉

kristýnary

Dobrý den, nebylo by jednodušší udírnu koupit? Pokud s tím nemáte zkušenosti a nemáte nikoho, kdo by vám poradil, tak s jejím postavením strávíte hodně času, který byste mohl věnovat něčemu, co umíte. My jsme si objednali udírnu z https://www.vy­bavzahradu.cz/ a jsme spokojení. Stála méně, než jsme čekali a vyudí výborné maso.