Roklar

Stává se, že při otevření láhve silně podchlazené limonády dojde k postupnému zamrznutí nápoje. Zajímalo by mě proč?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak to jste se dotkl jedné z nejsložitějších oblastí fyziky tzv. termodynamiky.

Jednoduše řečeno dochází k expanzi plynu, který vykonává jistou práci a spotřebovává k tomu teplo. (V lahvi je přetlak a otevřením lahve dojde k prudkému snížení tlaku – expanzi.)
Tohoto principu se mimo jiné využívá v chladničkách (mrazničkách) s kompresorem
Následkem toho dojde k ochlazení nápoje. Pokud toto následné ochlazení přesáhne bod tuhnutí kapaliny kapalina ztuhne ( zmrzne).

Naopak při stlačování plynu dochází k zahřívání. Taktéž si můžete ověřit v chladničce. Na zadní straně má chladič, kde dochází k ochlazování stlačovaného plynu který se při tom ohřívá.
V mrazicím boxu zase dochází k expanzi a plyn
se ochlazuje a „chladí“.

Jedná se ale o složité fyzikální děje.
Viz: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Car­notův_cyklus
Doplňuji:
Pokud se jedná o silně přechlazenou vodu má pravdu mathes !! V tom případě otevření lahve znamená iniciaci pro okamžitou krystalizaci.

Další odpovědi
mathes

K tomu, aby došlo k fázovému přechodu, nestačí jen dosáhnout vhodné teploty a tlaku. V případě přechodu od kapalného k pevnému skupenství je až do určité teploty nutná přítomost nukleačních center, případně jiné poruchy. V případě vody je možné bez zamrznutí při normálním tlaku dosáhnout teploty až –42°C. Pak ovšem snačí jen velmi malá změna prostředí – otevřít láhev nebo do ní třeba cvrnknout a dojde k takřka okamžité přeměně celého objemu (také je vhodné pro toto využít velmi čístou detsilovanou vodu).

Takže shrnuto: Voda, ačkoliv je pod podem tuhnutí, nezmrzen, protože k tomu nemá všechny odpovídající podmínky

Další detaily hledejte pod termínem „podchlazení“ nebo „supercooling“.