Caklik

Stává se vám to taky?

Třeba se s někým bavím a uslyším od něj nějaké cizí slovo ( úplně poprvé v životě ho slyším ) např. litkup nebo tak něco a ten samý den o tom samé slovu slyším po 2. v televizi.Je mi to trochu divné, když ho celý život neslyším a pak třeba 2× za den a stává se mi to častěji?.Stává se vám to taky a čím to je ?

Nejlepší odpověď
ondra07

Taky se mi stávají podobné věci. Nebo třeba se mi zdá o nějaké situaci, že třeba sedím ve škole …apod. a za dalších pár dnů ji zažiju a řeknu si, to už jsem někde viděl…
Nevím, čím to je, ale je to zajímavé. :)

Další odpovědi
Lorrien

no, mně se to moc nestává, neboť lidé většinou nerozumí mně :D měl jste vidět naši třídu, když jsem použila slovo „desperace“ :D ale je to zajímavé ;)
pane ondro, to, co vy popisujete se jmenuje deja vu ;)

IK

Když tě něco zaujme a chceš vědět víc, podvědomně tě tvoje přání zavede tam kde se to dozvíš. Třeba ani nevíš proč tu telku zapneš a tam to právě je.

Andrés

Také se mi to stává. Přemýšlel jsem o tomto jevu a mám 2 vysvětlení:

  1. Je to jen náhoda.
  2. Náš mozek neustále vnímá obrovské množství podnětů, ale jen některé vyhodnotí jako důležité (překročí hranici pozornosti). Pokud vás z jakéhokoliv důvodu v nedávné době zaujalo dané slovo (např. jste se naučil jeho význam), tato hranice bude nižší než pro většinu ostatních podnětů. To znamená, že výskyt daného výrazu je zcela náhodný, ale jen díky své předchozí zkušenosti si opakovaného výskytu daného výrazu všimnete.