havej

Platí status studenta do 31.8. také i když si udělám o prázdninách živnostenský list?

Dobrý den, po ukončení studia maturitní zkouškou mám status studenta až do 31.8., jak jsem zjistil. Platí to také i když si udělám o prázdninách živnostenský list? Případně když ho budu mít ještě před maturitou? Děkuji moc

Odpovědi
anonym

Pouhý fakt, že budeš mít živnosťák, na statutu studenta nic nemění…
😉
Pokud bys ale vydělával, musíš platit sociální pojistné – nikoli ovšem z minimálního vyměřovacího základu, ale jen podle skutečných příjmů.

Hlada

Z hlediska sociálního a zdravotního pojištění budeš do 31.8. osobou, za kterou platí pojistné stát. Podnikání bude vedlejší činností, pro kterou neplatí minimální vyměřovací základ. Zálohy na sociální a zdravotní pojištění do podání daňového přiznání nebudeš platit. Pojistné zaplatíš najednou po podání daňového přiznání. V přehledech vyznačíš měsíce, ve kterých bylo podnikání vedlejší činností.