bolak

Státní dluh – kde se vzal, kdy se vzal, co znamená a jak se ho zbavíme?

100.000 na osobu, to tak bylo vždycky nebo jsme byli někdy bez dluhu?
A komu se dluží a proč pořád roste a může se (nebo je to nereálné) začít snižovat?¨
A kam až může růst?

Je to hodně otázek, já vím, :) politika mě nikdy moc nezajímala, hlavně asi proto že jsem ji neporozuměl, zkuste mi laicky vysvětlit alespoň co půjde.

Nejlepší odpověď
mosoj

Moje postoje jsou zde. Jsou staré téměř dva roky, ale realita je jenom potvrzuje.

http://www.od­povedi.cz/dis­kuze/jaky-mate-nazor-na-statni-dluh

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-mate-nazor-na-statni-dluh

Úplně laicky, výdaje státu jsou vyšší než příjmy. Příjmy nejsou protože se nevyrábí ( i když se tváříme že ano). Podívejte se kolem sebe kolik továren exlo !!!

Díky tomu stát nemá na výdaje které hradí ze státního rozpočtu a proto je snižuje. Snižuje je ale málo, protože dluh stále narůstá a když ty výdaje sníží na minimum , lidem zase konečně dojde o co jde a vláda a poslanci vyletí. Takže se raději řekne jenom půl pravdy. Každý měsíc ve funkci dobrý.
A když tak se to svede na světovou krizi !!!!

Další odpovědi
Ivoman

Havel přebíral státní dluh po komunistech v roce 1989 s částkou 86000$ což v té době bylo cca 3 miliony kč. Né na osobu ! Celý státní dluh za 40 let tolik propagovaného rozkrádání komunistickým režimem ! By mě teda zajímalo, co je lepší. Komunisti kteří sice všelicos zakazovali (každej vzpomíná 70 roky), ale uku na srdce, už kolem roku 1985 začali povolovat první soukromníky a nebo jsou lepší tady ti nahoře, kteří nám do očí říkají v TV, že se musíme uskrovnit, protože máme dluh už 1,2 bilionu kč ??? To je doprdele 400 x tolik než kolik si „nakradli“ komunisti.
Byl krásnej pořad v TV, jak Milouš Jakeš chodí nakupovat levný maso a Gros, kterej byl chvílu u válu si kupuje baráky na Floridě. Ruku na srdce, kdo z nich je horší ???!!!

Drap

V době takzvané sametové revoluce byl státní dluh v podstatě nulový. Aktiva se vyrovnávaly s pasivy. V devadesátých letech začal dluh narůstat, a dnes už činí více jak 100000 kč. Teoreticky může růst až do státního bankrotu. Zbavit se ho lze jedině splacením, ale pod současným vedením se nám to asi ještě dlouho nepodaří.

Redog

Tak státní dluh se objevil v 90letech minulého století.
Kam až může narůst? stačí se podívat na Řecko to má státní dluh ve výši asi 120% HDP
a my máme něco kolem 30–45% HDP.
Od koho si půjčujeme no od velkých bank,které kupují statní dluhopisy.
Zda se může někdy snižovat? To je dobrá otázka. až ty parchanti nahoře budou mít konečně dost nahrabáno.

led

Štátny rozpočet sa robí dopredu, keď ešte výnosy možno len prepokladať.
To je ako keď rolník pred siatim,–pred začatím prípravných prác na poli-, už predáva úrodu a dúfa, že počasie vyjde.

greycell

dluhy se nemusí platit! :-°)

lexx

Přidej, přidej. Již 150 000 Kč / osobu tedy včetně penzistů a nemluvňat. Narůstá tempem 5000 Kč / 1 sekundu tedy 18 miliónů za hodinu, věříte ? jednoduše: nesplatitelný dluh který nás uvrhne do feudální nesvobody XXI.století. Jo, to je diskuze na sedm piv (dokud na něj máme) takže: na zdraví ! Bude hůř.