AlesP

Statický výpočet – volba profilu

Vím, že toho chci moc ale nedokázal by alespoň rámcově poradit, jaký ocelový I profil zvolit na lávku/molo k jezírku. Molo/lavka celá měří 4m, z čehož 2,5m jsou položeny na betonových základech a přečnívající část nad vodu měří 1,5m. Lávka bude tvořena dvěma I profily 80 cm od sebe a na nich budou dřevěné pochozí latě.

Na konci lavky bude umístěn řebřík/schůdky do vody.

Když to spočítám, tak dřevěné latě co budou na tom 1,5m budou vážit tak 20kg, žebřík do vody bude vážit cca 50kg, a asi je potřeba počítat s tím že se na lavku mohou nahrnout třeba i čtyři osoby a ještě ji dynamicky zatížit – tzn. mělo by to unést v extrému cca 500kg 🙂

Prozatím počítám s profielm „I profil 160 S235JR“

Díky

Odpovědi
anonym

Pokud jde o statické zatížení, můžeš na I160 ve vzdálenosti cca 1,5 m od kotvení zavěsit cca tunu (na každý) – takže na pár cca 2 tuny (takže prkna a žebřík nejsou vůbec podstatné, klidně bys na lávku mohl vjet osobním autem)…
😉
Dynamické zatížení je něco trošku jiného, přesto si troufám tvrdit, že zvolené profily na popisované lávce nemohou 4 lidé destruovat ani ´hopsáním´.
Spíše bych si dal pozor na ukotvení ´pobřežní´ strany mola – aby se zatížením volného konce celá konstrukce nezhoupla a nepřevrátila.
___
Přesto doporučuju si celou konstrukci ´hodit na papír´ a nechat zkontrolovat statikem – včetně kotvení nosníků a ´pilířů´.

Drap

Pokud bude vše dobře ukotveno, tak I/160 bohatě bude stačit i bez výpočtu. Budeš na to moci najet i osobákem.