Starobní důchod

Je mi 4O let a zatím jsem pracovala jen na zkrácený úvazek,tj na 4 hodiny.Ještě dva roky budu pracovat takhle,ale pak natoupím na normální Osmihodinovou pracovní dobu.Když půjdu do důchodu,jak se mi bude počítat výše penze?Z příjmů za celý život,kde jsem kdy pracovala a nebo jen třeba jen za posledních deset let před penzí?Dík

Nejlepší odpověď
tom004

Výpočet věku pro odchod do důchodu

http://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-penze/financni-kalkulacky/ducho­dovy-vek/

Kalkulačka výše důchodu

http://www.vy­pocet.cz/duchod

Další odpovědi
mosoj

Mzda pro výpočet důchodu se vám bude brát od roku 1986 až do doby kdy půjdete do důchodu.

Pro výpočet důchodu se nevypočítává hodinová mzda, ale mzda na jeden kalendářní den. Takže doba kterou jste pracovala na zkrácený úvazek bude mzda na jeden den za čtyři hodiny. Kdyby jste pracovala 8 hod, bude to mzda na jeden den za těch 8hod.

Ve finále se výpočet mzdy dělá tak, že se sečtou roční !! výdělky od roku 1986 včetně, až do doby kdy jdete do důchodu ( bez ohledu na odpr. hodiny). Zároveň se sečtou dny za dobu od kdy jste byla pojištěná( od toho roku 1986), tedy maximálně 365 dní za každý rok a těmito dny se vydělí ten součet ročních výdělků. Dostanete tak průměrnou mzdu na 1 kalendářní den. Ta se vynásobí
30,41 dny a máte průměrnou měsíční mzdu. Z které se dále vyjde přes redukční hranice k
nějaké měsíční mzdě z které potom berete patřičný procentový podíl za odpracovaná léta ( dobu důchodového pojištění) + základní výměru důchodu.

Dosažené roční výdělky se pro výpočet průměrné mzdy na jeden den násobí
danými koeficienty. Největší koeficient je pro ten nejstarší rok, tedy 1986. Koeficienty se každý rok mění – narůstají.

suaeda

Pěkné kalkulačky v excelu pro výpočet důchodu jsou na MPSV.
http://www.mpsv­.cz/cs/2435