I_hate

Stane se, podle Vás, Livia Klausová přeci jen velvyslankyní na Slovensku?

Myslíte, že nakonec ustoupí Miloš Zeman, nebo Karel Schwarzenberg?

Nejlepší odpověď
Bedy

Já si myslím, že se nakonec velvyslankyní stane. Osobně bych s tím neměl problém, ale radši bych byl pro profesionálního úředníka-diplomata.
Když si vezmu, kdo byl všechno diplomatem, třeba takový Stropnický, no tak ve finále nelze Klausové vyčítat její neznalost v oboru…

Další odpovědi
anonym

Doufám, že tato „trafika“ ani žádná jiná bývalé paní prezidentové Klasouvé přidělena nebude. Pokud se Zeman nedržel pravidel slušnosti při volební kampani, měl by dodržovat alespoň dané prezidentské pravomoce po svém zvolení a jít příkladem.
Mimochodem, Bedy: Pan Martin Stropnický vystudoval kromě Divadelní fakulty AMU také Diplomatickou akademii ve Vídni a před svými velvyslaneckými posty pracoval v diplomatických službách a na Ministerstvu zahraničních věcí.
Doplňuji:
Proč by měl Zeman ustupovat? On hlavně neměl s tímto nápadem vůbec vylézat, není v pravomocích prezidenta navrhovat a obsazovat velvyslanecké posty. Je to v kompetencích šéfa diplomacie a to Zeman není.

led

Veľvyslenec je zástupca svojho štátu v inom štáte. Už z toho je jasné, že tu nemôže ísť o ješitnosť vrcholných predstaviteľov štátu, koho menujú, ale o vážne rozhodnutie o menovaní človeka plniaceho ciele zahraničnej politiky zastupovaného štátu. Menovanie prebieha výberom z navrhnutých kandidátov a konečným menovaním veľvyslancam. V tejto otázke musia prezident i minister zahraničných vecí úzko spolupracovať.
Akékoľvek mediálne dohady pred menovaním, len zbytočne víria hladinu a poškodzujú meno štátu v zahraničí.

anonym

Zajímavé, že když velvyslankyní Rakouska u nás byla manželka bývalého rakouského prezidenta, nikdo se nad tím nepozastavoval a tentokrát taková mediální hysterie?
http://www.ckrum­lov.info/docs/cz/ad20050­60201.xml
Odpovídající dámy se hluboce mýlí, stačí doložit příslušný článek 63 Ústavy, kde o ministrovi zahraničí není sebemenší zmínka, viz odkaz a citace:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C3%9As­tava_%C4%8Ces­k%C3%A9_republi­ky
Zákon č. 1/1993 Sb. – Ústava České republiky, Hlava III Moc výkonná Čl. 54 – 80, Článek 63
Prezident republiky dále

  1. zastupuje stát navenek,
  2. sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy,
  3. je vrchním velitelem ozbrojených sil,
  4. přijímá vedoucí zastupitelských misí,
  5. POVĚŘUJE A ODVOLÁVÁ VEDOUCÍ ZASTUPITELSKÝCH MISÍ,
  6. vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu,
  7. jmenuje a povyšuje generály,
  8. propůjčuje a uděluje státní vyznamenání, nezmocní-li k tomu jiný orgán,
  9. jmenuje soudce,
  10. nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo,
  11. má právo udělovat amnestii.

(2) Prezidentovi republiky přísluší vykonávat i pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon.
(3) Rozhodnutí prezidenta republiky vydané podle odstavců 1 a 2 vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.
(4) Za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda.