Avatar uživatele
Janule9

Stane se něco s procesorem od PC když ho ohmatám ?

Slyšela jsem od kolegů z práce, že když sáhnu na procesor tak ho zničím. Jestli ano, dá se to nějak zachránit?
Doplňuji:
Když se skládají PC tak mi bylo řečeno, že se drží za kraje, ale my jsme osahali celý povrch z obou dvou stran…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3585 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

Počítačové čipy i různé jiné elektronické součásti jsou háklivé na statickou elektřinu. Mohou podlehnout zkáze i při relativně nízkých napětích statického náboje, jaké ještě nepocítíme jako „kopnutí.“ Takže v tom konkrétním případě osahání záleželo na tom, jaký rozdíl potenciálů se v tom okamžiku mezi čipem a vašima rukama nashromáždil. Správně by se měl při manipulaci s takovými věcmi používat antistatický náramek a ještě lépe k tomu antistatická podložka, obojí je k dostání i v maloobchodě. Funguje to tak, že náramek se opásá kolem zápěstí a vodičem se spojí s uzemněným objektem, například vodovodem nebo radiátorem; pokud se na těle tvoří antistatický náboj, tímto spojením se kontinuálně odvádí. A k otázce zachránění: několikrát jsem takhle přizabil TV kartu nebo grafickou kartu, ale po několika týdnech či měsících jsem ji zapojil a s překvapením zjistil, že funguje. Ovšem v případě součástky jako je procesor bych si dovolil tvrdit, že poškození a odchod do křemíkového nebe je nevratný.
Doplňuji:
Oprava: statický náboj, nikoliv antistatický – antistatické jsou prostředky k eliminaci statického náboje 🙂

Upravil/a: cochee

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Sáhnutím na procesor ho rozhodně nezničíš.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Pokud se nebudeš moc silně tulit – a dáš si pozor na statickou elektřinu, nic se procesoru nestane.
Jak myslíš, že se počítače skládají dohromady a opravují??
😉
Doplňuji:
Jak píšu – pokud si dáš pozor na statickou elektřinu (abys jej nezničila výbojem) a nepolámeš mu nožičky (nebo s ním nebudeš mlátit o něco tvrdého), nic mu neuděláš…
😁

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

než na něj ťapneš, sáhni si na něco kovového, aby ses zbavil přebytečného el. náboje…pak už si s ním šetrně dělej co chceš…jina
Doplňuji:
jinak pokud je v patici by se mu nemělo nic stát ani tak, to „odeletrizování“ platí hlavně pokud ti leží někde na stole…a neboj, pokud mu neulomíš nohu, nebo něco podobného, tak to přežije…vlastní mnohaleté zkušennosti 🙂…

Upravil/a: Funna

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Nic se nestane. Procesorů jsem měl v ruce hromadu a všechny to přežily.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet