Skeptik

Standardní reakce/psychiatrie

Na internetu jsem narazil na tvrzení

„Znám již řadu let několik "stabilizovaných“ schizofreniků na medikaci.

Na první pohled nevybočují, přesto jejich reakce na fyzické a
psychické
problémy nebývají standardní. "

autorem je MUDr. Dana Šraierová

Zajímalo by mě tedy, čo si tato Kefalín predstavuje pod pojmom standardní reakce.

V osobní zkušenosti jsem se setkal s tím, že stejná reakce na stejný podnět byla hodnocena jinak u zdravého a jinak u „nemocného“ člověka. Dá se psychiatrie považovat za objektivní vědu používající standardní věděcké metodiky nebo jsou diagnostiky založené čistě na subjektivním pocitu lékaře (ve vyjímečných případech i zaujatosti), jak dokládá mj. Rosenhanův experiment.

Nejlepší odpověď
Pájo

Není právě fér (laicky) srovnávat psychiatrii z let 1972 (Rosenhanův experiment) a psychiatrii současnou. Vím, že to nevíte, ale i tato disciplína značně pokročila. Odpovědi na Vaše otázky najdete v druhé půli videa.

http://vikend­.nova.cz/clanek/no­vinky/rosehanuv-experiment-vikend-29-11.html

MUDr. Danu Šraierovou neznám stejně jako Vaše motivy k tomu, popotahovat ji na tomto fóru. Pokud je to snad něco osobního, řeší se to jinak. Pokud není, nepřísluší Vám hodnotit ji podle výše uvedeného výroku, neboť i vy (stejně jako já) ji v tom případě neznáte.

Standardní chování existuje. Je to soubor prvků v chování, kterým zareaguje většina lidí ze skupiny (náhodně vybraného vzorku lidí). Doufám, že mne (za tento jednoduchý příklad standardního vzorce chování) nebudete chytat za slovo.
Zemře-li člen rodiny nebo někdo někomu blízký… je standardní, že pozůstalí budou nejdříve plakat, popadne je lítost, zlost na někoho, kdo smrt způsobil… budou zamlklí. Nestandardně se bude chovat ten, jehož tvář se rozjasní a bude se 5 minut srdečně a šťastně smát (opomenu-li dědické štěstí).