sesednizkola

Stalo se vám někdy, že jste něco udělali a rázem nedokázali říct proč?

Když se narodim, jsou ve stavu a_budu hodný člověk b_budu závislí na alkoholu a x miliard proměnných, nebo za to jaký je člověk může sám? Pokud lze soudit člověka za to, že zabil a znásilnil 10 letoun holku, lze soudit blazna za to že je cvok? Je morální oceňovat chytrého vědce za teorii relativity a odsuzovat vraha? Co kdyby ty neurony…Kdyby Einstein měl neuron vraha a debil neuron Einsteina…Soudit? Stalo se vám někdy, že jste něco udělali a rázem nedokázali říct proč?

Původní otázka: Jak je to s těmi neurony?

Nejlepší odpověď
pusinka50

Na tvou původní otázku odpovídám ano, stalo, zrovna před 3 dny. Objednala jsem si u syna automechanika trochu technické vazeliny a zapomněla jsem, proč jsem ji chtěla.:-)
Na zbytek tvé otázky, která nemá hlavu ani patu a patlá všechno dohromady, alkoholika, vraha, fyziku a neurony, neumím odpovědět.

Další odpovědi
klumprt

Patrně jde o otázku o svobodné vůli. Vypadá to, že svobodná vůle je iluze, poněvadž jakékoli naše rozhodnutí je následkem příčin jejichž řetězec vždy nakonec vede ven, mimo naši mysl. Působí na nás genetika, výchova, vzdělání, jiní lidé jako kamarádi, příbuzní, kolegové… Dalo by se tedy prohlásit, že nemůžeme nikoho trestat, jelikož nikdo není zodpovědný za to, že se například narodil do problematické rodiny nebo má nějakou vrozenou úchylku. Jenže my můžeme trestat pachatele právě proto, abychom „zvenku“ zapůsobili na jeho budoucí rozhodnutí, toť jest hlavní účel trestu.

Tolik odpověď na otázku tak, jak mi připadala. Nyní odpověď na otázku tak jak zněla:
Nepamatuji si, že by se mi to stávalo, když nepočítám různé drobné bezděčné pohyby, kterých asi člověk udělá za den bez rozmýšlení spoustu. Myslím, že pokud se to někomu děje, že něco provede (např. rozbije vázu) a neví proč, tak to může být příznak nějaké duševní nemoci. Třeba schizofrenie.