emilherko

Stal se mi jako OSVČ úraz v práci pro jinou firmu.

po úraze jsem byl hospitalizován s otřesem mozku a poraněním páteře po měsíci jsem jel na firmu pro kterou jsem pracoval. Chtěl jsem kopii záznamu o úrazu a dostal jsem zápis že jsem byl ošetřen a pokračoval jsem v práci. Co mám dělat v případě že bude lékařská komise chtít zápis.
Doplňuji:
po hospitalizaci jsem volal vedoucímu montáže že jsem byl hospitalizován.

Odpovědi
Jambalaya

To je nějaké divné, ne? Pokud jste byl hospitalizován hned po úrazu, odvezla by vás nejspíš záchranka. Pokud jste však lékaře navštívil až později, firma to nemusí ani vědět.

V tom případě trvejte na jiném protokolu, pokud bude třeba. Telefonní hovory se dají prokázat. Myslím, že vám spíš vyjdou vstříc, aby problémy neměli.

venkovan

Jako OSVČ máte mít pracovní pojištění. U zaměstnavatele je zákonná povinnost za každého platit u OSVČ si nejsem jist jak to je. Nicméně za váš úraz dle mne firma neodpovídá, protože si vás najala jako dodavatele – tedy jako firmu která je znalá bezpečnostních pravidel (máte si vést záznamy o proškolení bezpečnosti práce, apod.).
Takže dle mne je v případě úrazu jako svědek, tak nevidím důvod nějak záznam upravovat v její prospěch.

Nicméně pokud se jednalo o otřes mozku, poranění páteře (zřejmě „střední“ úraz), úraz jste měl nahlásit co nejdřív na inspektorát bezpečnosti práce. Za další – poranění páteře, otřes mozku – to vypadá na odvoz sanitou, takže záznam bude v rozporu se skutečnosti uvedenou firmou.
Pokud jste ale šel domů a až potom k doktorovi, že je vám špatně, to bude špatné dokazování, že se úraz v tom rozsahu stal na pracovišti.
Je to jen dle mých zkušeností, takže to nemusí být na 100%.

emilherko

ne ne po ůrazu jsem se nechal odvést osobním autem a po přijetí na lůžkové oddělení jsem hned volal vedoucímu montáže.