Spiritus

Stá opice

Je tu prosím někdo kdo by mi mohl převyprávět teorii sté opice od V. Bělohradského?

Nejlepší odpověď
vagra

Protože V.Bělohradský teorii o sté opici formuloval dokonale,cituji z jeho eseje odstavec,kde je podstata vysvětlena-opravdu ve zkratce:
Každý může být stou opicí:
Co je „objektivita“ a co objektivita.
.....„Japonské opice druhu Macaca fuscata, žijící na ostrově Košima, dostávaly od badatelů, kteří se jimi zabývali, sladké brambory. Ty jim ale nechutnaly, protože byly špinavé. Jedna opice jménem Imo se naučila mýt si brambory v blízkém potoce, od ní se to naučily její matka i opice, s nimiž si hrála, a jejich rodiny. Kulturní inovace se pomalu šířila, mezi léty 1952 až 1958 se 99 opic naučilo mýt si brambory v potoce. Jednoho podzimního dne roku 1958 se naučila mýt v potoce své brambory stá opice. A tehdy se stalo něco nečekaného. Přidaná hodnota uvědomění stého jednotlivce vyvolala kvalitativní skok v kolektivním vědomí a příští den všechny opice začaly mýt své brambory. Badatele překvapilo, že umění mýt brambory překročilo od toho dne i moře a rozšířilo se mezi opicemi na jiných ostrovech i na pevnině. Poučení z tohoto příběhu: Existuje jistý prahový počet uvědomění jednotlivců, když je dosažen, dojde k průlomu v kolektivním vědomí. Každý z nás může být stou opicí“......
Soudím,že se to lépe převyprávět nedá a že je to dostatečně srozumitelné.

Zdroj: http://www.mul­tiweb.cz/hawkmo­on/opice.htm

Další odpovědi
FOG

Asi jak rikaval Goebels- stokrat opakovana lez se stava pravdou.