Xantyp

špumprnágle

Neví někdo co je to „špumprnágle“?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavé, jako se slovo dostalo do češtiny a jak se význam posunul. Někdy to není jednoznačné …

Doslova malé hlouposti, kousky, legrácky. Z rakouského Spompernadeln nebo Spompaanadeln = zbytečné okolkování, hlouposti. což je prý z italštiny, nebo má vztah k německému Pumpernickel = pimprle.

Německé Pumpernickel, rak. Pümpernickel = oerník, žitný chléb, také však kašpárek, tajtrlík; obecně se uvádí vztah k něm. nářečnímu pumpern = mít větry, prdět, snad pro nadýmající působením černého chleba.

Druhá varianta – Nickel = od vlastního jména Mikuláš (Nikolaus) , v němčině užívané v hanlivém kotnextu = zlý skřítek, v rakouském argotu Pimperl kašpárek = mužské přirození..

Takže často citované: S malým kašpárkem se dá zahrát velké divadlo, se dá brát z více pohledů.

Tolikrát zatracovaný zaprášený Etymologický slovník od V. Machka.

Další odpovědi
marci1

Špumprnágle, také špunprnágle jsou asi nějaké výstřednosti, hlouposti, „kraviny“, „blbiny“, vylomeniny. Třeba klaun vyvádí pěkné špunprnágle. V takových souvislostech jsem toto hovorové slovo slyšela. 🙂

anonym

Žertovné ´kousky´, legrácky (spíše ve smyslu vyvíjení činnosti, než třeba vyprávění anekdot).