ReHu

Spropitné

Ahoj, chtěla bych se zeptat na váš názor na spropitné v restauracích apod.
Můj mužský dával pár korun vždy, i když nebyl spokojený, asi mu to připadalo hloupé, ale já ten názor nezastávám.
Dávám pouze, když spokojená jsem, ale mám vždy dilema kolik. Když vypiju 2 malá piva za 26 Kč, nebo platím obědy s dezertem v celkové sumě 350 Kč, je přece rozdíl.
V Čechách to ještě asi moc zaběhlé není, ale za hranicemi jsou někde na jíd.lístku uvedeny ceny včetně spropitného.
Jak to máte vy?

Nejlepší odpověď
quentos

málokdy se stane, že nedám, to bych musel být opravdu velmi nespokojen. V anglicky mluvících zemích to obvykle bývá cca 10% z ceny objednaného pití/jídla, ale nařizovat to přímo na lístku, to mi přijde ubohé. Měla by to být každého věc.

Další odpovědi
anonym

V hospodě 5 korun. Aby si moc nezvykali. Platím za čepované pivo, né za zlato. Výjimečně, třeba když obsluhuje brigádnice, dám 20. Protože její brigáda směřuje k radosti. Také při placení stravenkami v hospodě jsem ochoten pustit až 70 korun. Když je to víc, tedy chce víc, skončil jsem s hospodami. Při platbě stravenkami v obchodě zaokrouhluji na koruny, v případě větší ochoty prodávajícího (Bacom) do 10 korun. V obchodní síti (Albert) nic. V případě malé oslavy či setkání v restauraci – snad 50 nebo zaokrouhlit. Na poště nic, pokud mám z čeho žít tak 2–5 korun. Ale to je můj pohled a zastávám ženský názor proč platit víc a za co? Za ten můj ksicht? Potřebuji takovou ženskou která mě bude inkasovat a sama řešit rozumné placení.
Včera jste dali 10 korun spropitné, dnes vám bude chybět 10 haléřů ke koupi rohlíku.

rynek878

téma „spropitné“,je to stejně zajímavé,když si dáte v hospodě dvě piva,tak dáte ještě 5Kč spropitného,když budete chtít dát spropitné někde na úřadě,tak to bude místo spropitného-úplatek a ještě by měl člověk zaděláno na problém,jelikož já sám do restaurací vůbec nechodím,tak problém spropitného NEŘEŠÍM.

vecernice

Nemám ceny uvedeny včetně spropitného.Spro­pitné nechávám a nejen v restauracích­.Třeba takový číšník,nebo i prodavač atd.bral vždycky nejmenší výplaty ,protože se předpokládalo,že si vydělá na tom spropitném.Kdo nechce atˇ nedává,ale pro mě je to přirozené.

dagry

Já zpropitné nechávám taky a když už utratím větší částku tak nějaká 10-ti kačka navíc za zpropitné už mě v rozpočtu neohrozí. To vůbec neřeším.

mosoj

Proč bych měl. Nemyslím si že by host měl platit zaměstnance majitele resturace ?

oskar

Když jsem dobře obsloužen proč ne.Za hranicemi to nevim.

ten který je

Já spropitné dávám vždy ale někdy toho lituji protože personál neumí ani poděkovat.V něk­terých našich pohostinstvích si personál asi stále myslí že je ještě doba socialismu a že číšník je pánem a host obtížným hmyzem.

Michal

Několik korun navíc dám tehdy,když jsem spokojený.Nebo platím tak,že částku zarovnám, to znamená 24účet ,platba 25Kč a svou nespokojenost řek­nu.

Zdroj: život

FOG

Nevim,jak Vy ,ale ja s tim moc nesouhlasim.Kazdy by mel vykonavat svou praci zodpovedne a spravne a za to byt nalezite ohodnocen.Zda se mi ,a vim,ze nekteri lide,prominte – hlavne mlade sikovne zeny v pohostinstvi maji vetsi spropitne ,nez ty obycejne,coz mi pripada jako diskriminace.
Me za to jestli polozim kachlicku rovneji nebo vic nakrivo nikdo extra prachy neda.
Jinak,jak pise Quentos – minimum je tech 10% a obvykle se dava 15 – 18 %.
Pokud jste nadmiru spokojeni,date cca 20% z ceny,ktera Vam byla uctovana za utratu pred odchodem pri placeni.

led

spepitné – prilepšenie k platu /súkromné DPH/. To musím byť veľmi spokojná, aby som dala.Mne za prácu nedá nik, žiadne sprepitné. Neviem, prečo by som mala zamestnávateľovi prispievať na zamestnancov. Ak chcem robiť za podmienok, ktoré mi dal zamestnávateľ, robím. Ale nežobrem. Mňa by to urazilo, ako vyžobrané peniaze.
V anglicky hovoriacich krajinách 10% je tradíciou. Tú neporušujem.

Doplňujem: nesúhlasím s „Malým“. to nezáleží na výške môjho prijmu, ale na spokojnosti

Jahoda

Pokud jdu s rodinou na večeři či oběd, spropitné dávám, ale to jen, pokud jsem opravdu spokojená. Je to vždy takových 20–30Kč. Když je číšník/číšnice nepříjemný/á, rozhodně nedávám. Ale říkat si o spropitné už na jídelním lístu je teda opravdu velice hloupé…

panenka

Pokud si vždy někam s rodinkou vyrazím na výlet a na oběd tak stropitné jim vždy dáváme většinou je to tych 20 kč.

afro.minerva

Spropitné není nic povinného. Nejvíc mne rozčiluje, jak se mnohdy ten personál tváří, jako kdyby byl každý povinen jim něco dát. Pokud nejsem spokojená, tak nedávám žádné spropitné. To musím být opravdu hodně spokojená, aby jim spropitné dala.

Já pracuji v kanceláři. Mám plat stejně jako oni a v životě jsem žádné spropitné nedostala a ani bych neměla odvahu si o něj říci. A je jedno, že oni zrovna pracují v pohostinství. Za samotné jídlo člověk kolikrát platí přemrštěnou sumu a porce bývají také mikroporcemi. Takže tam, kde dostanu něco takového teda spropitné rozhodně nemám, byť je obsluha sebepříjemnější.

Jinak dávám maximálně 5 Kč. Nejsem na tom finančně tak dobře, abych mohla dávat víc. Jsem žena na mateřské.

faktor82

Záleží na konečné částce a taky na obsluze. Pokud se mi v podniku něco nelíbí, zejména na obsluze je něco špatně, spropitné nedávám. V opačném případě je to spíše do 20 Kč. Je to málo, ale jsem holt takový :)

maly

to je individuální účast,záleží na tom,kolik máte měsíční příjem…