Korialis

Správné užití čárek ve větě

Dobrý den,

už delší dobu mi vrtá hlavou, kam doplnit čárky v této či podobné větě: „Měl hezké skvěle padnoucí triko.“

  1. možnost: „Měl hezké, skvěle padnoucí triko.“
  2. možnost: „Měl hezké, skvěle padnoucí, triko.“

Přikláním se spíše k té druhé variantě, nicméně jistý si nejsem. Proto děkuju za případné odpovědi.
Doplňuji:
Ještě bych rád věděl proč, děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

Ad Werwolfo! Tolik nepřesností!!

  1. Čárkou se oddělují v jednoduché větě (tazatelova) několiknásobné větné členy, samostatné větné členy, volný přívlastek, oslovení, citoslovce, vsuvka.
  2. Triko. Kniha. – jsou věty jednočlenné, jmenné.
  3. V souvětí – věta hlavní a vedlejší – ani jedna z nich nemusí mít vždy podmět a přísudek, ale může být i jednočlenná atd…

Měl hezké triko – je základní význam jednoduché věty. To triko bylo skvěle padnoucí, přívlastek doplňuje a vysvětluje informaci.

Měl hezké, (a to) skvěle padnoucí triko.

Někdy záleží na kontextu..

Další odpovědi
quentos

správně je první možnost, jedná se o několikanásobný přívlastek. Mezi jeho jednotlivými částmi se čárka píše, ale na jeho konci už ne. To bychom to „skvěle padnoucí“ museli chápat jako vsuvku.
Jiný případ by byl přívlastek postupně rozvíjející – tam se čárka nepíše vůbec a poznáme ho podle toho, že když si jednotlivé přívlastky spojíme spojkou „a“, zní výsledek nepřirozeně. Zde – „hezké a skvěle padnoucí triko“ nijak rušivě nezní, o přívlastek postupně rozvíjející se tedy nejedná, první čárka tam tedy bude, druhá nikoli.

Werwolfo

Čárkami se oddělují samostatné věty, které mají podmět a přísudek. (výjimka je oslovení, citoslovce na začátku věty, vsuvka atd..) Toto je věta jednoduchá – Podmět by byl nevyjádřený (On) – Měl triko. Triko nemůže tvořit větu samostatně, proto se tam čárka nepíše. Mezi slovy hezké a skvěle se čárka píše kvůli tomu, že je to několikanásobný větný člen. (např. dlouhé hnědé kučeravé vlasy VS. hodná, hezká a milá dívka) Je to věta jednoduchá – není v tom potřeba hledat nějakou vědu ;)