gepik

Správné oslovení prvním pádem

Já jsem naučený oslovit pátým pádem i v oslovení přijmením (např- pane Klauzi, pane Moravče). Ale dnes všude slyším oslovování v pádu prvním (pane Novák, pane Moravec). Povoluje to už spisovný jazyk český?

Nejlepší odpověď
annas

Alesh nemá pravdu. Pokračujte dále v oslovení 5. pádem. Je to jediná správná varianta podle pravidel spisovné češtiny. Jedině 5. pád je správný … Jak oslovujete souseda, je vaše věc, ale oopravdu tím byste dokazoval, že jste něco víc než on …

1. pád vyjadřuje pocit nadřazenosti, navíc jde o tvar nespisovný.

Třeba ve škole: Novák, pojď k tabuli nebo na vojně: vojín Novotný, nástup, za socialismu: soudruh Janíček, poslouchej atd.

V. V.
Doplňuji:
Dodatečně jsem si uvědomila, že otázka byla již několikrát položená.

Jedna ze správných odpovědí na

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sklonovani-prijmeni

Další odpovědi
Alesh

Povoluje se obojí, ale samozřejmě je „správnější“ 5. pád. Čili úřední dopisy apod. jen 5. pád. Když potkáš souseda u výtahu, tak klidně: „Dobrý den, pane Klaus“ … Cože, ty bydlíš vedle prezidenta? 🙂
Ale nepochybně někdo vygoogluje úplně přesnou definici.