VeRe1983

Jaká je spotřeba PC vs. notebook?

Zdravím vás, protože mi matematika coby humanitně založenému nikdy příliš nešla, měl bych otázečku. Můžu v celkovém objemu významně ušetřit na elektřině, pakliže vyměním PC se zdrojem 250W s monitorem o spotřebě 90W za notebook, který má zdroj 45W? PC využívám 16 hodin denně. A začal jsem za poslední rok místo konzumace polotovarů vařit na plotýnce 2250W, řádově jeden pokrm denně, jehož příprava zabere tak 20 minut. Jde mi o to, že loňská spotřeba byla na úrovni 1,11600 MWh a nynější na úrovni 1,49200 MWh, takže hledám úspory a nevím zda by zde měla tato změna podstatnější smysl. Díky.

Odpovědi
gecco

Změř si reálnou spotřebu onoho PC (distributoři elektriky apod. půjčují wattmetry – netuším, odkud jsi) – zdroj 250 W je max., nikoli trvalý příkon…
Ale ano – velmi pravděpodobně bude mít notes příkon výrazně nižší.
A – např. při poklesu příkonu o 80 W při 16 hodin denně ušetříš za rok cca 0.45 MWh…
😉