jarka76

Sporný rozvod nebo radši setrvat v nefungujícím manželství?

Jak postupovat pokud se jeden z manželů nechce rozvést? Přítel odešel od manželky pro dlouhodobě nefungující vztah, ona však s rozvodem dohodou souhlasí za nepřiměřených podmínek vyrovnání SJM.Byt byl převeden do osobního vlastnictví manželky před manželstvím, anuita byla placena již za manželství, v katastru je zapsána pouze ona. Přítel tam má trvalé bydliště. V současné době bydlí u mě, na nájem manželce nepřispívá. Chce po něm vrátit klíče, odhlásit se z trvalého pobytu, brání mu v přístupu k osobním věcem. Není s ní dohoda možná. Může tedy přítel podat žádost o sporný rozvod aniž by bylo hotové vypořádání SJM, bude manželství rozvedeno? Musí přispívat na nájem i když tam nežije? Není jednodušší setrvat v manželství a žít si každý na svojí hromádce než se tahat po soudech?

Nejlepší odpověď
Sůwa

Reálné jsou dvě možnosti – buď přistoupit na manželčiny podmínky a rozvést se, nebo zůstat ve volném manželství a žít si každý po svém. V prvním případě vrátit klíče, sbalit si svoje osobní věci, odhlásit se z trvalého pobytu a začít znovu od začátku, nebo počkat jak se váš vzájemný vztah vyvine a pak to teprve řešit definitivně. Já bych mu radila tu druhou variantu, víš pouze z jeho podání, proč se mu manželství nevyvedlo. Pravda může být trošku jiná. Proč se na to ptáš ty a ne tvůj přítel ?

Další odpovědi
arygnoc

rozvod buď je alebo nie je, neexistuje sporný rozvod.
Vysporiadanie manželov je možné dohodou, pokiaľ nie sú schopní sa dohodnúť, nastupuje súd. A to je niekedy beh na dlhú trať.

Pokiaľ sa nejedná o MAJETKY (veľké, preto veľkými písmenami), asi by som to hodil za hlavu. Osobné veci sa dajú kúpiť, horšie je to s vecami, ku ktorým má človek citový vzťah.

Možností je viac, trebárs v manželstve zotrvať, ale iba kvôli peniazom (rozumej hmotným statkom) či pohodliu (neťahať sa po súdoch).
Čo keď budete mať spolu deti, právne sa vzťah skomplikuje ešte viac, ako keby bol partner rozvedený a vy ste neboli zosobášení.

Och, život je niekedy komplikovaný.

beer

Těžko radit..
Sporný rozvod samozřejmě existuje, je to pak ale složitější. Možná ti pomůže alespoň k základní orientaci a tím i rozhodování odkaz:
 http://www.prav­nik.cz/a/71/ty­py-rozvodu.html

anonym

Z právního hlediska neexistuje formulace „sporný rozvod“. Pokud manželé žádají o rozvod, tak spolu žít nechtějí a musí vyřešit rozdělení SJM.
SJM ale není byt, který je napsán na manželku před vznikem manželství. Pokud zaplatili manželé anuitu již v době trvání manželství, potom je třeba doložit, z jakých prostředků úhrada zaplacena byla. Když se nemohou dohodnout, jak to vlastně bylo, budou muset požádat o rozdělení majetku soud a doložit mu veškeré podklady, které se SJM týkají.
Trvalé bydliště ještě Vašeho přítele neopravňuje v bytě bydlet. Pokud se dohodnou manželé na vypořádání, tak si Váš přítel odveze své věci, přehlásí trvalý pobyt atd. Teď se podle Vašich slov spíše jedná o „tahanice“ a dělání si naschválů oběma stranami.
Do budoucna je tedy možné toho řešení:

  1. dohoda manželů na rozdělení SJM a zažádání o rozvod
  2. rozvod, kde se bude řešit i rozdělení SJM

V souvislosti s rozvodem si vyzvedne nejspíše Váš přítel z bytu, který je napsán na jeho manželku, své věci (buď to půjde po dobrém, nebo za účasti PČR – osobní věci Vašemu příteli musí dle zákona manželka vydat, zadržovat je nesmí).
Nejhorší při rozpadu manželství je právě ta okolnost, že se obě znesvářené strany MUSÍ dohodnout. Jinak nastoupí zákon a soudní rozhodnutí bude nejméně pro jedenu stranu bolestivější než jakákoliv dohoda.
Na byt, v němž Váš přítel nebydlí, platit nemusí, ale manželka po něm může požadovat přiměřenou část nákladů s ohledem na prostor, v němž má Váš přítel uložené své věci. Nejjednodušší je, aby si své věci odstěhoval, klíče vrátil manželce a veškeré své závazky vůči společnému bytu zrušil.
Je-li jednodušší setrvat v nefunkčním a rozhádaném manželství, nebo se rozvést, to budete muset nechat zřejmě na zvážení svého přítele.