podzdívka

Spor s revizory a policisty …

Cestoval jsem vozidlem MHD Ostrava (DPO). Bylo po půl osmé ráno. Neměl jsem platný cestovní doklad. Chytili mne revizoři. Předložil jsem svůj doklad totožnosti. Sepsali co měli. Vrátili mi doklad totožnosti a doklad o záchytu. Zeptal jsem se jich zda s tímto dokladem mohu cestovat celý den. Jeden z revizorů mi sdělil, že je to platný cestovní doklad na dojetí a mohu s ním cestovat pouze dnes dopoledne. Odpoledne bude doklad k cestovaní nepoužitelný tedy neplatný. Po 9 ráno téhož dne jsem chtěl dojet kde jsem potřeboval a s vědomím, že mám u sebe platný cestovní doklad jsem nastoupil do vozidla MHD. Měl jsem v úmyslu koupit si jízdenku, ale po ujištění revizorem, že doklad, který mi dali je platným cestovním dokladem pro dnešní dopoledne jsem nastoupil do vozidla. Při jízdě mne nějaký muž vyzval k předložení jízdního dokladu. Odznak jsem neviděl, průkaz jsem neviděl. Hrdě jsem mu předložil doklad, o kterém jsem byl přesvědčen, že je platným cestovním dojkladem a měl jsem ho u sebe z ranního incidentu. Muž mi sdělil, že doklad je v současné době již neplatný, protože platil jen 15 minut od vystavení. Je pravda, že tato doba již uplynula, ale já jsem se cítil být podveden revizorem, který mi sdělil, že doklad platí pro dojetí během dnešního dopoledne. Vysvětloval jsem to mužům (byli dva). Navrhoval jsem jim ať kontaktují svého kolegu. Odmítli. Musel jsem s nimi jet na konečnou, protože chtěli můj doklad totožnosti a já jsem jim řekl, že jsem jim doklad již dal, tedy doklad o kterém jsem byl díky podvodnému jednání předešlého revizora, přesvědčen, že je platným cestovním dokladem. Na konečné přivolali hlídku policie. Já jsem s tímto postupem souhlasil. Při čekání na policisty mi řekli, že vozidlo ve kterém se nacházíme musí vyjet zase na trasu, a protože čekáme na policisty nemůže vozidlo vyjet ve stanovený jízdní termín a já budu platit DPO finanční odškodnění za zpoždění jejich vozidla. Žádal jsem je o vystoupení z vozidla a dořešení případu venku kde vyčkáme příjezdu policistů. Revizoři mi toto neumožnili a uvedli, že je venku zima a budeme čekat ve vozidle. Venku bylo dost pod nulou. Odpověděl jsem, že nebudu platit za to aby se ohřívali a dožadoval jsem se vytoupení. Dveře ve vozidle byly zavřené. Z chování obou mužů jsem měl strach o svůj život a své zdraví, protože jsem měl pocit, že by mne mohli fyzicky napadnout. Opakovaně jsem se dožadoval vystoupení z vozidla, aby nedošlo k pozdnímu vyjetí vozidla na trasu. Opakovaně mi řekli, že budeme čekat ve vozidle. Cítil jsem se zbaven své svobody. Po příjezdu policistů ČR jsem ve vozidle po vyzvání předložil svůj občasnký průkaz. Vystoupili jsem z vozidla ven, kde bylo dost zima. Zde jsem na svou obhajobu policistům uvedl, že jsem cestoval v domění, že u sebe mám platný cestovní doklad na základě tvrzení předešlého revizora. S přivoláním policistů jsem souhlasil, protože mám právní zájem na zjištění totožnosti obou mužů, kteří vystupují jako revizoři. Uvedl jsem, že jsem neviděl jejich doklady prokazující, že jsou revizoři. Žádal jsem policisty o zjištění totožnosti obou mužů, kteří se vydávali za revizory a výslovně jsem policistům uvedl, že mám na zjištění jejich totožnosti právní zájem. Policisté mi odmítli sdělit jejich totožnost. Uvedli, že mám podat písemnou žádost. Tázal jsem se jich zda jsou si tímto svým postupem zcela jistí. Odpověděli mi, že ano. Uvedl jsem, že je žádám ústně teď na tomto místě. Odmítli zjistit totožnost osob, které jsem jim označil a vysvětli, že mám právní zájem na zjištění jejich totožnosti. Poté mi policisté vrátili občanský průkaz, který mezi tím předali mužům vystupujícím jako revizoři. „Revizoři“ opsali mé údaje z dokladu, který jim předali policisté. „Revizoři“ mi předložili doklad, kerý jsem podepsal, dali mi z tohoto dokladu co bylo třeba a odešel jsem.

Poradtě mi co mám dělat …

Nejlepší odpověď
anonym

Co máš dělat? To, cos měl už dávno, když máš internet, podívat se na Přepravní řád MHD Ostrava a Smluvní přepravní podmínky, viz odkazy:
http://www.dpo­.cz/jizdne/kon­trola.htm

  1. Revizoři byli v právu, nejsou povinni se prokazovat jinak, než odznakem a kartičkou. Zároveň (jak by ses snadno dočetl), mají právo zadržet cestujícího ve voze do vyřešení přestupku. Stejně tak policista ti může dát pouze své služební číslo, které identifikuje jeho totožnost pro správní řízení.
  2. Ti, kdo jezdí na černo, mají zmáklé následky, takže raději zapatí na místě, což je vyjde levněji.
  3. Správný právní výklad (a běžná praxe třeba v Praze) je takový, že pokuta (včetně záznamu o kontrole) je za černou jízdu, ale nenahrazuje jízdenku, jíž pasažér nemá. Takže ještě zvlášť si doplatí jízdenku, kterou i v Ostravě lze zakoupit i u řidiče – čímž výmluva na nedostupnost odpadá. Současně lze cestovat i přes SMS. Tudíž jsi jel záměrně a úmyslně na černo.
  4. Jediná výjimka je, pokud bys doložil platnou průkazku dodatečně, pak je pokuta jen 30,–Kč.
  5. Při upaltňování tvého pochybného argumentu bude rozhodující platný přepravní řád a ne to, co sis mohl klidně navymýšlet a revizor ti může kdykoliv popřít.

Kdo má na své starně větší kredit důvěry, je nasnadě. Rozhodně ne ten, kdo podvádí a je viník.
Resumé – teď už těžko něco zvrátíš, z průběhu lze předpokládat, že ti to pořádně osladí, včetně náhrady zpožděného spoje. 2× opakovaná černá jízda v témž dni, kdy ses nepoučil. Každý druhý by si obratem běžel koupit platnou jízdenku, ale tobě prostě 1 pokuta nestačila, tak teď budeš cálovat, jak mourovatej.
Třeba tě to už propříště dostatečně ponaučí.
Doplňuji:
Že by podobnost čistě náhodná? viz Černí pasažéři blokovali stovky cestujících v Ostravě.
http://zpravy­.idnes.cz/cer­ni-pasazeri-blokovali-stovky-cestujicich-v-centru-ostravy-pba-/domaci.aspx?c=A111102­_1678544_ostra­va-zpravy_jog

Kromě toho, že v titulku chybí formát otázky s otazníkem, používáš novinářské nešvary a podvod nazýváš sporem ublíženého.

Zdroj: http://www.dpo­.cz/jizdne/sou­bory/spp-01-01-2013.pdf

Další odpovědi
Drap

Zaplatit pokuty za dvě černé jízdy, jakmile ti je vyměří. Když to uděláš, tak to bude nejméně bolestivé.

anonym

Radu? Tak dobře:
Přestaň jezdit „na černo“.
Když jsi udělal takovou chybu a nechal ses chytit, tak svou chybu uznej a nechtěj dál chytračit jak MHD (nebo kohokoliv jiného) znovu doběhneš.
Když už máš průšvih, tak pro příště si nevyskakuj a „nepruď“, kdo se ti měl jakým způsobem prokázat.
Nehledej na Odpovědích.cz zastání, když děláš takovéhle „psí kusy“.
Mohu poradit jediné – uznat svou chybu, přiznat ji před MHD i policií a snažit se z průšvihu dostat s co nejmenšími následky.

Aldaov

Řeknu ti to takhle: Není to doklad o záchytu,ale jmenuje se to dohoda s cestujícím.Kde ses na výzvu pověřené osoby dopravce neprokázal platným jízdním dokladem a byl jsi seznámen s výši jízdneho 16,– a k tomu tarifní přirážkou v hodnotě 1000,–(sníží se na 700,– se splat. do týdne).Máš tam i poučení.Argu­mentovat tím že máš už jednu pokutu a že na to potřebuješ někde dojet je nešťasné,protože v ten moment jsi nic ještě nezaplatil.
Dr.Axi ti to pěkně zde napsal.Vem ty složenky a zaplať 2×716,– do týdne.Nebo navštiv DPO do 3 prac.dnů a domluv se na splátkovém kalendáři.