Hykam

Spolufinancování dětského tábora, lyžařského výcvyku – mám na to právo?

Mám ve vlastní péči své 2 syny. Soud matce určil výživné, které ač s 2měsíčním zpožděním, pravidelně platí. Chtěl jsem se zeptat, jestli mám ze zákona právo po ní žádat polovinu nákladů na dětské tábory, lyžařské výcviky (v rámci školy) a do budoucna i školné, pokud by šli dále studovat, i když to není v rozsudku. Pokud by jste dali i odkaz na daný zákon, byl bych vděčný. Děkuji

Odpovědi
Drap

Právo žádat máš, pokud se však vzájemně nedohodnete, musel by o tom rozhodovat znovu soud. Záleží na tobě.

ivzez

I po rozvodu jsou za výchovu dětí odpovědní oba rodiče.

Nefunguje to ale tak, že by jeden rodič určil,
co budou děti dělat, kam budou jezdit,
a že by byl druhý rodič povinen se podílet na nákladech.

Obzvláště pokud má druhý rodič nižší příjmy.

Doporučuji se s bývalou manželkou dohodnout.
Pokud se nedohodnete, budete se muset
obrátit na soud, který ve svém rozhodování
bude samozřejmě vycházet z příjmů Vašich i jejích.

Má-li matka výrazně nižší příjmy než Vy,
nemusíte se dočkat žádného příspěvku.

___
Rodiče mají vůči dětem vyživovací povinnost
v době, kdy se dděti připravují studiem na budoucí povolání.
Nejsou však povinni dětem hradit studium na soukromých školách

ani jim umožnit (platit) samostatné bydlení.

Ještě bych brala příspěvek na školní lyžařský výcvik
(i když ani tam nejezdí kvůli finanční situaci rodiny všechny děti).

Plánujete-li však dětem prázdniny bez dohody s jejich matkou,
měl byste náklady hradit sám.
měl byste jim pobyty hradit sám.