Spolubydlící si přivedla kamarádku

dobrý den chci se zeptat, spolubydlící si přivedla kamarádku že u nás týden bude ale s týdnu je už celý měsíc mám nárok rozdělit nájem na 3 díly? omítám jí dát půlku nájmu když je tu s námi i její kamarádka která vydělává. A navic s ní courá po nocích a chdí domu až k ránu a dělají strašnej hluk že mě vždycky vzbudí. děkuji

Nejlepší odpověď
bolak

Záleží na tom jestli ji považuješ za spolubydlící, nájemníka nebo návštěvu.

Pokud je pro tebe stále na návštěvě, tak bys po ní nic chtít neměla, pokud ji považuješ za spolubydlící, měli byste se dělit rovným dílem a pokavaď ji máš za nájemníka, tak ji vober až na kost. :)

Každopádně pokud se rozhodneš po ní něco chtít, nastává další složitá situace, a to jak jí to sdělit. Osobně bych navrhoval umístit zde na odpovědích malou anketu ve smyslu MÁM PO NÍ CHTÍT ABY SE SLOŽILA NA NÁJEM – ANO-NE a po odhlasování jí pak anketu předložit s tím že rohodl lid.
Doplňuji:
MALÝ DODATEK: DEJ POZOR, ABYS NENALÍTLA!

Je tu totiž ještě jedna možnost, že už tě nějakou dobu, bez tvého vědomí, soustavně okrádají.

Uvedu příklad:
Dejme tomu že nájem činí 9000,– a platíte každá 4500,– pokud jste jen dvě.
Přijde třetí osoba a tvoje kamarádka jí řekne, že by bylo pěkné kdyby taky příspívala na bydlení, a že budete platit každá 3000 Kč čímž tvoje kamarádka stejně jako ty ušetříte 1500Kč.
Jenomže pak ji napadne ještě lepší věc a řekne že tebe nechají platit ty původní 4500 a samy dvě se šábnou na půl. Každá bude platit 2250 Kč, tvoje kamarádka ušetří místo původních patnácti set ještě o 750 měsíčně víc a ty utřeš s prominutím hubu. :)

Další odpovědi
Pájo

Ve svém dotazu si sám i odpovídáš. Pokud tam spí, koupe se, vaří a svítí elektrikou… měla by platit nebo vypadnout… nejsi přece sponzor, peníze si taky asi netiskneš, co?
Pokud zůstane, mělo by se její jméno samozřejmě objevit i v nájemní smlouvě.

www

Záleží na tom, komu se platí nájem.
Pokud vy dvě platíte třetí osobě, musíš se s kamarádkou domluvit a částku v době pobytu té třetí dělit třemi.
Jestliže ale tvoje kamarádka tam bydlí a ty jsi u ní, jí platíš, její kamarádka nespí ve tvé místnosti, pak je to jen věcí tvé kamarádky. Samozřejmě, pokusit se o dohodu můžeš. Zákon to ale pravděpodobně nijak neřeší, jsou to jen vaše vzájemné vztahy, které si musíte vyřešit samy. Na toto je dobré mít alespoň nějakou písemnou smlouvu.
Zkušenost

Drap

Vše je závislé na smlouvě, jak je sepsána a potom na vzájemné dohodě.

Hlada

Z dotazu není zřejmé, kdo je s kým v jakém vztahu. Podle toho bude vypadat možnost řešení.