oselik

Spočítáte to?

1)Dana přečetla denně 20 stránek a knihu dočetla o 2 dny dřívě něž Kateřina , která četla rychlostí 15 stránek za den , za kolik dní dočetla knihu kateřina..

2)Alena přečetla knihu rychlostí 15 stran za den, kdyby četla dvakrát rychlejí ,měly by knihu přečtenou o 4 dny dříve , kolik má kniha stran.

Prosím o výpočet a vysvětlení postupu .

Když se na to ptám , tak neznamená ,že ve škole nedávám pozor , toto jsme probírali asi před rokem a já nemohu najít sešit , tak si tyto poznámky někteří ušetřete…

Nejlepší odpověď
mosoj

1. příklad

X počet dní které děvčata knihu četla
20.x = počet stránek knihy
Kateřina četla o dva dny déle. V okamžiku kdy Dana knihu dočetla, ji tedy chybělo dočíst 30 stránek
15.x + 30 = stejný počet stránek knihy
Dej do rovnosti.
20×=15×+30
5×=30
x=6 dní četla knihu Dana a 8 dní Kateřina.
Zkouška: 6 × 20 = 120
Kateřina:8 × 15 = 120

2. Příklad.

x … počet dnů čtení knihy
15× … počet stran knihy
dvakrát rychleji je 30stran za den
30(x-4)… taktéž počet stran knihy
opět dej do rovnosti
15× = 30(x-4)
15×= 30×-120
120= 5×
x= 8
kniha má 120 stran
8. 15 = 120 stran
dvakrát rychleji o čtyři dny méně
4.30= 120 stran