Kelt

Spočítáte tento příklad? Je ze života.

Vnuk bude mít za měsíc 1 rok a žena bude mít také narozeniny . Protože tady žije s námi i dcera ,matka dítěte a já sem o 2 roky starší než manželka, tak průměrný věk je zde 33,25 let. Kolik roků má dcera, resp ostatní? Spočítáte to?

Nejlepší odpověď
bolak

Pořád zbejvaj 2 neznamý a jen 1 rovnice, taky nevíme jestli ten průměr počítáš z věku vnuk=0 a nebo vnuk=1, když je to měsíc do narozenin.

Asi takhle, když do rovnice zahrnu statistickou informaci o tom, jaký byl průměrný věk matky pří narození 1. dítěte na konci osumdesátých let a jaký je dnes, a přihlédnu k tomu že i 1. mateřství bývá v tomto ohledu „dědičné“, pak (pokud se skutečně jednalo o její prvního potomka) by to mělo vycházet někde v rozmezí 53+51+29+0 a 54+52+27+0. Ale je to jen hrubý odhad.

Další odpovědi
jáára

Ne, nejsem matematik.

gecco

Nelze…
😉
Pokud tedy správně rozumím větě „žena bude mít také narozeniny“.

klumprt

A kromě toho, co napsali už ostatní to vypadá, jako by se mělo počítat i s necelými roky. Čili vnuk má věk 11/12 a žena n+11/12, kde n je přirozené číslo. Pokud tedy věta „žena bude mít také narozeniny“ neznamená pouze to, že je prozatím naživu a předpokládá se, že se dožije příštích narozenin. Pak ovšem dcera i zadavatel mají nějaký necelý věk (předpokládám, že narozeniny v den zadání by byly zmíněny) a jsme úplně v pasti.

mosoj

Nesrozumitelně napsané !
Rovnice o třech neznámých. Z údajů nelze sestavit třetí rovnici.

dcera = 134 – 2 x tvoje stáří – 1

bolak

tak jaký je výsledek? :)