everest

Spisovná řeč ve filmech

ahoj,rad bych vedel proc hlavne v americkych filmech pouzivaji koncovky -ej napr. velkej,hustej,te­plej,trapnej…Ne­meli by pri dabingu pouzivat spisovnou cestinu?diky za vsechny odpovedi
Doplňuji:
a slyseli jste nekdo Ostravske nareci?napr.Videl si toho cypa?Musim se jit vychcat bo sem toho moc vypil.

Nejlepší odpověď
iceT

Já jsem dnes dokoukala na poslední film o Jerrym Cottonovi,a tam padouši fakt spisovně nemluvili na rozdíl od klaďase Cottona a jeho kolegů.Takže záleží co je to za film,kdo je cílová skupina atd,ale je to jen můj názor.

Další odpovědi
anonym

Kdysi jsem si koupila video s filmem Bod zlomu. Nedodívala jsem se ani poprvé, protože to, co se začalo ozývat jako překlad, bylo něco tak hrubého, vulgárního a nespisovného, že jsem to nebyla schopná strávit.
Socialismus byl známý cenzurou. Tato kontrola zajišťovala i slušný písemný, či mluvený projev. Revoluce nám v tom udělala pořádný zmatek. Zrušila se veškerá kontrola a nějaký velký mozek přišel na to, že demokracie se projevuje nespisovným jazykem a vulgarizmy. Proto těch projevů máme plné kupy.
Slušnost a spisovný jazyk se vytrácí i ze sdělovacích prostředků, tisku a ze života jako takového. Bezesporu jsou lidé, kterým se to líbí. Jinak by přece něco takového existovat nemohlo. Třeba tím chtěl režisér dabingu divákům dát najevo, že dialogy vedou normální lidé v hovorovém jazyku.

huxa

neměli, snaží se napodobit nářečí, bohužel, je to většinou to pražácké nářečí ..

dejavu

Překladatel se řídí stylem řeči ve filmu, pokud není spisovná, pak přizpůsobí i češtinu originálu. Ale titulky je třeba brát s rezervou, zdaleka se nedává do titulku vše, co zazní na obrazovce a např. překladatelka Dana Hábová je proslulá doslova telegrafickými, krátkými titulky.

Rocker

Záleží na tom,kdo a v jaké situaci ve filmu mluví.Třeba puberťák ve škole spolužákům řekne ,,Učitel je blbej´´ a ne ,,Pan učitel je hloupý´´.Nebo ve válečném filmu,když nedaleko vojáka vybouchne granát,lekne se a řekne ,,Do pr.ele,to byla šleha´´ a ne ,,Jejda,to jsem se ale lekl´´.

BANAN93

Dodává příběhu šťávu, asi by nebylo na místě aby zločinec v bance (nebo gangster) řekl „Vy jedni pokálení vysouložení exkrementi s řídkou konzistencí“ :D !!!!Argot!!!! je vrstva slovní zásoby užívaná společenskou spodinou (zloději, překupníky, narkomany apod.) a bohužel pro ostraváky českej dabing se dělá podle středočechů a v oficiální češtině